Herny z metropole mizí pomalu kvůli průtahům provozovatelů

  8:18
Pražské zastupitelstvo rozhodlo, že od ledna 2016 postupně skončí všechny herny na území metropole. Zůstat mělo pouze 101 provozoven. Provozovatelé se však svého hazardního byznysu nechtěli vzdát a herny na řadě míst fungují dál.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: AP

Více než dva roky od začátku platnosti městské vyhlášky je heren stále v provozu více než třetina.

„Od 1. ledna 2016 dodnes bylo zrušeno 128 heren. Jen za poslední rok to bylo 71 provozoven,“ uvádí Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podle informací ministerstva jich nejvíce zmizelo z Prahy 8, konkrétně dvacet, v Praze 7 jich od roku 2016 ubylo čtrnáct a v Praze 4 to bylo celkem dvanáct heren. V poslední jmenované městské části s tímto krokem zároveň skončilo i 570 hracích automatů, což je vůbec nejvíc ze všech.

V loňském roce zahájilo ministerstvo ve 188 případech správní řízení o zrušení povolení, která se týkala celkem 2 166 hracích automatů a 42 povolení k provozování živé hry, tedy například rulety.

Hlavním problémem zdlouhavého procesu jsou právě obstrukce ze strany majitelů.

„Účastníci řízení obvykle činí řadu procesních úkonů za účelem co nejdelšího prodloužení správního řízení. Například opakovaně žádají o prodloužení lhůty a o přerušení řízení, podávají námitky podjatosti, stížnosti proti postupu správního orgánu nebo žádosti o přešetření způsobu vyřízení stížnosti,“ jmenuje Běhal. Celý průběh ve většině případů zdržují i podáním rozkladu, který je leckdy i několikrát doplňován.

Zda se ministerstvu financí podaří všechny herny zrušit do konce roku, tak není jasné. Podle Filipa Běhala je každé řízení individuální, a nedá se tedy odhadnout doba jeho ukončení. Z některých příkladů v minulosti však vyplývá, že celé řízení může trvat i několik let.

Uvolněné místo po hernách je žádané

Jednou z nejproblémovějších městských části bývala v tomto ohledu Praha 7. Na relativně malém území Letné a Holešovic bylo ještě v roce 2013 celkem 26 heren. Tehdy zde Ondřej Mirovský (Pro 7/Zelení), který se mezitím stal místostarostou, inicioval referendum o regulaci hazardu. 

Rok poté zdejší zastupitelstvo nakonec samo rozhodlo o rušení heren, na což od roku 2016 navázala i celoměstská vyhláška.

Aktuálně se v Praze 7 nachází jen šest podniků nabízejících hazard a další v nejbližší době zmizí. „Před pár týdny skončila velká herna v ulici Dukelských hrdinů a věřím, že zbylé by mohly zmizet do léta,“ říká Mirovský.

O uvolněné prostory bývá velký zájem. Většinou se místo heren objeví kavárna nebo restaurace. V některých případech provozovatelé odstranili pouze automaty a místo nich instalovali šipky. Podniky tak fungují dál jako nonstop bary. Zda má postupný konec hazardu také dopad na snižování kriminality v okolí, není však snadné dokázat.

„V jedné herně došlo v minulosti k pokusu o vraždu, v dalších byly problémy s prodejem drog a kradeného zboží. Přesná čísla neznáme, ale vzhledem k tomu, že se podle policejních statistik bezpečnost zlepšuje, může to souviset i s tím, že v Praze obecně klesá počet heren,“ dodává místostarosta.

Radnice usilují o nulovou toleranci hazardu

Ke stávajícímu znění městské vyhlášky si mohou jednotlivé radnice odhlasovat požadavek také na zákaz kasin s licencí ministerstva financí. Takzvanou nulovou toleranci hazardu si kromě Prahy 7 už schválili i v Praze 2, 4, 5, a 6.

O podobnou výjimku nyní usiluje i Praha 8, 10 a 11. Naopak dvěma radnicím v centru současný stav vyhovuje. Jedná se o Prahu 3 a především pak Prahu 1, kde ještě v loňském roce bylo v provozu dohromady 1 655 hracích automatů, což je zdaleka nejvíce mezi jednotlivými městskými částmi.

Důvodem, proč se hlavní město rozhodlo v roce 2015 rušit herny, byly zejména negativní sociální dopady a bezpečnost. Omezení hazardu však zároveň znamená, že Praha i její městské části postupně přicházejí o stamiliony korun, které se z odvodů rozdělují.