Světový fenomén sdílených kanceláří dorazil i do Karlových Varů

  15:22
Světový fenomén sdílených (coworkingových) pracovišť dorazil už i do Karlových Varů. V areálu podnikatelského inkubátoru Kanov vznikl prostor nejen pro podnikatele a začínající firmy, ale i pro studenty, kteří chtějí ke své práci kvalitní zázemí.

První karlovarské coworkingové centrum Bwork je v objektu podnikatelských inkubátorů v areálu Kanov ve Dvorech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Centrum se jmenuje Bwork. „Byl už tady i kluk ze Singapuru, který cestuje po celém světě. Je ajťák, který u nás pracoval čtrnáct dní. A byl tady v kuse,“ poznamenává provozní sdíleného pracoviště Dominika Bártová.

Podobná místa tohoto typu viděla zakladatelka karlovarského centra v cizině. „V zahraničí jsou taková pracoviště samozřejmostí. V Čechách jsme na úplném začátku. Výjimkou jsou velká města jako Praha, což je ale naprosto jiná lokalita, tam to samozřejmě funguje jinak než u nás,“ vysvětlila majitelka Martina Holoubková.

Když už měla jasno, co by chtěla vytvořit, začala hledat vhodné místo. „Objevila jsem podnikatelský inkubátor Kanov a našla tady bistro, které nějakým způsobem už fungovalo. Napadlo mě jej rozšířit o prostory coworkingu, a tak jsem oslovila majitele celého komplexu Petra Haaka,“ řekla Holoubková.

Příležitost pro mladé

Prostory Kanov jsou určené pro start-upové firmy, které se rozjíždějí a právě proto coworkingový prostor do toho konceptu dokonale zapadal. Klíčem k úspěchu by měla být především mladá krev.

„Chtěla jsem oslovit našlápnuté mladé lidi a nasměrovat je k nám. Aby sdílené prostory využívali k práci, ale také k workshopům, seminářům nebo jako vzdělávací místo, byť je to v Karlových Varech a okolí náročné. Vary jsou víceméně staré město, odkud mladí lidé odjíždějí do větších měst jako Plzeň nebo Praha,“ neskrývá negativa Holoubková.

V Bworku se mohou setkávat lidé ze stejných nebo navazujících oborů a předávat si zkušenosti, produkty a kontakty. Prostor může být i živnou půdou pro nové nápady zrozené v regionu.

Coworking

  • Coworking jsou sdílená pracovní místa, kde v rámci těchto míst je k dispozici veškeré technické vybavení, co se týká vybavení kanceláře. Tedy i kopírka, fax, počítače včetně programového vybavení. Bonusem karlovarského coworkingu je bistro.
  • Cowork se dá pronajmout jednorázově, měsíčně nebo ročně. Nabízí jak kancelářská místa ke sdílení, tak konferenční místnost, včetně veškerého technického vybavení, zasedací místnost (50 - 60 lidí).

„Chtěli bychom, aby tady vznikaly zajímavé projekty. Lidé se sejdou, popovídají si, dají si kávu a třeba u toho něco vymyslí. Řeknou si, tak jo, pojďme toto udělat a můžeme se tady scházet. Právě s tím nám pomáhala Jitka Tomanová z ‚Vařím v ateliéru a maluju v kuchyni,‘ která vedla cowork v Praze,“ připomíná Dominika Bártová.

Prostory by podle ní mohly sloužit například pro různé semináře, ke kreslení nebo pro grafické kurzy. „Šlo by o umělecké semináře pro designéry, stavební firmy, dodavatele a vyučování jazyků,“ vyjmenovala Holoubková. Prvním velkým workshopem v Bworku byl v půlce února seminář bloggerky Aki Votrubové o tom, jak být úspěšný na Instagramu.

Chystá se tam předpromítání v rámci festivalu Jeden svět. „Chtěli jsme tuto akci spojit i s charitou. Respektive jsme oslovili nadaci SK Kontakt, plavci. Protože máme bezbariérový přístup, tak bychom chtěli promítání udělat pro ně, aby si i maminky nebo lidé, kteří o handicapované pečují, mohli oddechnout a neřešili, jestli se sem vejdou, jak se sem dopraví, jestli zaparkují, aby věděli, že takové místo je tady i pro ně,“ popisuje záměr Holoubková.

Do budoucna plánuje více podobných akcí, chce se spojit se společností Jeden svět a každý měsíc promítat film.