Práce ve volebních komisích neláká, odměny za ní přitom rostou

  13:00
Ministerstvo vnitra zvýší odměny volebním komisařům. Řadoví členové si přilepší nejméně o 500 korun, pokud probíhají volby zároveň i do senátu, tak o tisíc korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Odměny členům okrskových volebních komisí zvýší stát plošně po deseti letech. Vyhláška nabude platnosti od 1. září. Poprvé se toto navýšení projeví při volbách do zastupitelstev obcí a do senátu letos na podzim.

Odměna nejvíce stoupne místopředsedům komisí, kterým se z původních 1300 zvýší na 2100 korun. Řadoví členové dostanou místo původních 1300 nově 1800 korun. Předsedům a zapisovatelům už byly odměny zvýšeny začátkem roku, takže nynější nárůst nebude tak výrazný. Polepší si o sto korun.

Navýšen bude i příplatek za druhé kolo senátních nebo prezidentských voleb. Řadovým členům vzroste z původních 200 na 700 korun. Zapisovatelům, místopředsedům a předsedům na tisíc korun.

I přesto se ale radnice potýkají s nedostatkem zájemců. Například na Praze 9 ještě nejsou zaplněna všechna místa a radnice zájemce na tuto práci stále hledá. Spoléhá se také na delegáty, které by měly vyslat jednotlivé politické strany. Ti situaci zachraňovali i v minulých letech.

Kromě 14 hodin, které komisaři tráví ve volební místnosti v průběhu voleb, musejí absolvovat ještě úvodní školení. Před zahájením samotného hlasování musí ještě upravit volební místnost a po jeho skončení sčítají hlasy, vyhotovují zápis a provádějí další administrativu. Prací stráví během jednoho kola voleb okolo 20 hodin. Uvedené odměny jsou nezdaněné, před vyplácením jsou pokráceny o 15 procent.