Z končících poslanců jsou projektoví manažeři, lékař, účetní i babička

  15:34
Šest politiků ze Zlínského kraje, kteří ve volbách neuhájili křesla poslanců, se zapojuje do „běžného“ života. Nikdo z nich neskončí na úřadu práce, většinou se vracejí na místa, odkud před zvolením do Sněmovny odešli.

Sociální demokrat Antonín Seďa ve Sněmovně končí po patnácti letech, bude z něj projektový manažer v letecké společnosti Evektor Aerotechnik v Kunovicích. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Ještě před pár týdny hlasoval v Poslanecké sněmovně, dnes sedí v ředitelně Základní školy Luh ve Vsetíně a píše měsíční plán výuky. Sociální demokrat Petr Kořenek, který jako trojka kandidátky neobhájil pozici poslance, se velmi rychle vrátil ke své původní profesi.

„Mám z toho jen výborné pocity. Dělal jsem to vždycky rád, takže nemůžu být zklamaný. Doufám, že svojí akčností neotrávím kolegy,“ reagoval Kořenek.

Na post ředitele se na konci minulého týdne vrátil po sedmi letech: čtyři roky byl místostarostou Vsetína, potom poslancem. Podle zákona mu musel zaměstnavatel držet místo, z něhož byl uvolněný do veřejné funkce.

To poslancům dává jistotu, že žádný z nich neskončí na úřadu práce, pokud by žádné solidní místo sehnat nemohl. Pouze si většinou finančně pohorší, protože hrubý plat poslance přesahuje i s finančními náhradami 100 tisíc korun. „Nepohorším si tolik, protože jsem měl jako poslanec ‚provozní‘ náklady kolem 50 tisíc korun,“ tvrdí Kořenek.

Říká, že od vysoké politiky si chce získat odstup. Zůstává však vsetínským městským zastupitelem a zvažuje, zda bude kandidovat v komunálních volbách příští rok.

Nejdéle sloužící poslanec Seďa míří do letecké společnosti

Tři bývalí poslanci ze šesti, kteří ve volbách ve Zlínském kraji svá místa neobhájili, jsou z ČSSD. To jen potvrzuje, jak kdysi dominantní strana na české politické scéně v parlamentních volbách propadla – a Zlínský kraj nebyl výjimkou.

Noví poslanci chtějí podpořit stavbu dálnic i opravu zlínského kina

Uspěl tady jediný její politik, tedy politička. Alena Gajdůšková díky preferenčním hlasům přeskočila lídra kandidátky Antonína Seďu, který byl nejdéle sloužícím regionálním poslancem ještě s komunistou Vladimírem Koníčkem, jenž křeslo poslance obhájil.

Seďa ve Sněmovně působil 15 let a teď ho čeká návrat do „běžného“ života. Vrací se k letadlům, přesněji řečeno do letecké společnosti Evektor Aerotechnik v Kunovicích, kde působil do roku 2002, než byl zvolený.

„Budu pracovat jako projektový manažer, což znamená, že budu řídit projekty, shánět zakázky, spolupracovat s dalšími firmami,“ přiblížil Seďa.

„Zahajuji nový úsek života. Byl jsem ve vrcholné politice patnáct let, což bylo náročné,“ doplnil.

Seďa zůstává okresním předsedou ČSSD v Uherském Hradišti a tamním městským zastupitelem a zřejmě bude kandidovat v komunálních volbách.

Profesionální babička i projektový manažer v nemocnici

Jinou budoucnost si naplánovala bývalá poslankyně sociální demokracie Miroslava Strnadlová ze Zlína, která už v těchto parlamentních volbách nekandidovala.

„Budu profesionální babička, před časem se mi narodilo šesté vnouče. Dva roky předem jsem avizovala, že končím,“ přiblížila třiašedesátiletá Strnadlová s tím, že o volené politické funkce už nemá zájem.

Lidovec Ludvík Hovorka ze Šumic se jako dvojka kandidátky po nepřesvědčivém výsledku KDU-ČSL na celostátní úrovni i ve Zlínském kraji, kde strana bývala tradičně velmi silná, do Sněmovny nedostal. Nové pracovní místo má v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde bude působit jako projektový manažer.

„Budu mít na starost logistiku a zásobování, což znamená i nákup zdravotnického materiálu,“ přiblížil Hovorka, který se zdravotnictví věnoval i jako politik a dříve byl jednatelem nemocnice v Uherském Brodě.

Lidovci po loňském vítězství v krajských volbách vyměnili vedení zlínské nemocnice a začali ji řídit jinak. Hovorkovo místo nebylo obsazeno, nabídku dostal od vedení nemocnice.

„Je to lepší, než si muset hledat práci,“ přiznal Hovorka.

Na politiku zanevřít nehodlá. Je obecním zastupitelem v Šumících, kde bude kandidovat i příští rok. Další politickou budoucnost zatím neřeší. „Je to daleko,“ řekl.

Neurolog Volčík bude znovu naplno ordinovat

Do zdravotnictví se vrací také vsetínský lékař a bývalý poslanec za hnutí ANO Pavel Volčík: opět bude působit ve své neurologické ordinaci. Letos už nekandidoval.

„Nemůžete být dlouhodobě doktor i poslanec, lékařskou praxi dělám 44 let a chci v ní pokračovat,“ předestřel Volčík, který občas ordinoval i během své politické dráhy poslance.

„Života ve Sněmovně si vážím, i když to nebylo jen příjemné. V politice nedokážu skončit ze dne na den,“ dodal s tím, že není vyloučeno, že bude příští rok kandidovat v komunálních volbách ve Vsetíně.

Marie Pěnčíková z KSČM skončila jako poslankyně po čtyřech letech. „S touto variantou jsem počítala, nebylo to pro mě tak velké zklamání,“ řekla Pěnčíková, která před zvolením před čtyřmi lety pracovala jako živnostnice v oboru účetnictví a finanční poradenství. K němu by se zase chtěla vrátit.

Současně má v jednání místo asistentky jednoho z komunistických poslanců, který by měl být členem výboru pro životní prostředí. V něm Pěnčíková dříve působila.

„Nerada bych politiku opustila. Předpokládám, že budu kandidovat v příštích komunálních volbách, rozhodnou ale vnitrostranické primárky,“ nastínila Pěnčíková, která už byla zastupitelkou v Morkovicích Slížanech i zastupitelkou Zlínského kraje.

Autor: