Čechů pracujících načerno ubývá, nahradili je Ukrajinci či Nepálci

  16:00
Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na 4,3 procenta. Pro obyvatele regionu je to dobrá zpráva, ale pro firmy ne. Chybí jim lidé. A to je hlavní důvod, proč berou i nelegální zaměstnance a riskují vysoké pokuty. Kromě toho šetří za povinné odvody.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: AP

Z výsledků kontrol Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) vyplývá, že vlivem nízké nezaměstnanosti ubývá Čechů pracujících načerno, ale přibývá nelegálně zaměstnaných cizinců. Je jich dvakrát víc.

„Útvar nelegální zaměstnanosti Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj dokončil v období od 1. ledna do 31. října 641 kontrol v moravskoslezských firmách. Odhalil 271 nelegálních zaměstnanců, z toho 91 občanů České republiky, 20 z Evropské unie a 160 cizinců z jiných zemí,“ řekl mluvčí SÚIP Richard Kolibač.

Nejčastěji pracují v regionu bez povolení lidé z Ukrajiny, těch letos inspektoři přistihli 129, a Slováci – těch bylo 17. Osm nelegálních dělníků přijelo z Moldavské republiky, sedm ze Srbska a pět z Nepálu.

Kontroly ale ukazují, že do kraje putují za prací lidé z různých koutů světa. Úřad jen z letoška eviduje jednoho až tři nelegálně zaměstnané pracovníky původem z Maďarska, Vietnamu, Makedonie, Ruska, Alžírska, Tuniska, ale i okupovaného území Palestiny a Korejské lidově demokratické republiky (KLDR).

A zřejmě jde jen o špičku ledovce. Po lidech, kteří tu načerno pracují a mnohdy i nelegálně pobývají, jdou kromě inspektorů práce i policisté, ale ne vždy mají úspěch.

V den kontroly mnoho cizinců nepracovalo. Dostali volno

„Ve čtvrtek 22. listopadu mě udivilo, že cestou na odpolední směnu nebyli v autobuse Bulhaři. Obvykle jich přitom jezdí kolem deseti. Ten den nepřijel ani autobus z Polska, který přiváží agenturní zaměstnance. Na směnu nepřišli ani někteří Korejci. Od kolegů jsem zjistila, že všichni dostali volno, protože u nás byla velká kontrola. Firma o tom věděla předem, tak se zařídila,“ líčí zaměstnankyně firmy, která v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové vyrábí autodíly.

Policejní mluvčí Daniela Vlčková MF DNES potvrdila, že 22. listopadu cizinecká policie spolu s inspektory práce kontrolovala jednu z firem v Ostravě. Podotkla, že policisté o kontrole předem neinformují.

„Policisté se zaměřili na dodržování náležitostí zákona o pobytu cizinců. Zjišťovali, zda jsou cizinci na našem území oprávněně, zda u sebe mají potřebné doklady a zda se nejedná o padělky. Inspektoři práce se zaměřili na nelegální zaměstnávání osob a odhalování neoprávněné výdělečné činnosti a zaměstnávání. Během akce policisté zkontrolovali téměř 180 osob, přičemž zjistili spáchání jednoho přestupku, který nesouvisel s nelegálním zaměstnáváním,“ řekla Vlčková.

Podotkla, že od ledna do 31. října příslušníci cizinecké policie zkontrolovali ve firmách, na ubytovnách i jinde přes deset tisíc osob a čtyři tisíce vozidel.

„Zjistili 557 přestupků a za porušení zákona o pobytu cizinců vydali 222 rozhodnutí o vyhoštění ze země. Dalších 167 správních řízení je vedeno v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním,“ dodala policejní mluvčí.

Od nelegálního zaměstnávání lidí zatím neodrazují ani vysoké pokuty. „Jen letos už oblastní inspektorát práce uložil firmám v Moravskoslezském a Olomouckém kraji 73 pokut ve výši téměř dvanácti milionů korun. A kontroly budou pokračovat,“ upozornil Richard Kolibač.