Pozor! Vydání „rychlopasu“ trvá týden

  7:16
Čas dovolených je tu, zkontrolujete si platnost cestovních dokladů
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Pracovníci správního odboru jihlavského magistrátu se každoročně setkávají s nešťastnými klienty, kterým pokazila dovolenou formalita – neplatný cestovní doklad.

Úřad doporučuje si doklady zkontrolovat s dostatečným předstihem před odjezdem do zahraničí. I ta nejrychlejší cesta k platnému pasu totiž trvá šest pracovních dnů. Jeho vydání stojí čtyři tisíce korun pro dospělé a dva tisíce korun pro děti.

Vyřízení standardní cestou může trvat ze zákona 30 dní (v praxi obvykle dva až tři týdny), pas pro dospělé stojí 600 korun, pro děti 100 korun. „Kdo se chystá o prázdninách na dovolenou, má tedy nejvyšší čas si zkontrolovat doklady,“ upozorňuje Kateřina Škarková, vedoucí správního oddělení, které vydávání cestovních dokladů na Magistrátu města Jihlavy zajišťuje.

Do států EU lze použít jako cestovní doklad také občanský průkaz. Kromě toho s občanským průkazem pochodíte také v Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Albánské republice, Bosně a Hercegovině, Gruzii, Makedonské republice, Moldavské republice, Srbské republice a také na Islandu a Černé Hoře.

Upozornění na kontrolu dokladů však platí i pro ty, kteří cestují do států mimo EU s platným cestovním pasem. „Zjistěte si u velvyslanectví daného státu, jakou minimální dobu platnosti cestovního pasu cizí stát vyžaduje a zda je ke vstupu a pobytu na jeho území třeba vízum,“ připomíná Kateřina Škarková.