Politici a podnikatelé koupili bývalé zahrádky, chtějí z nich parcely

  9:00
Vlivní podnikatelé a politici koupili lukrativní pozemky v Brně-Žabovřeskách, kde zatím není možné stavět. Radnice na jejich podnět iniciovala studii, která může změnit územní plán, aby místo zeleně a zahrádek mohl stát bytový dům či vily.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek. | foto: Karel PešekMAFRA

Na hranicích Žabovřesk a Komína, kam chodí místní lidé zatím na procházky, chce stavět developerská firma AvrioInvest. Nakoupila tisíce metrů čtverečních pozemků bývalých zahrádek pod Palackého vrchem s nádherným výhledem do údolí řeky Svratky na Jundrov, Komín a Bystrc, který stojí za to, aby developer o změnu územního plánu v lokalitě Kozí hora usiloval.

Žabovřeští zastupitelé k tomu minulý čtvrtek udělali první krok. Souhlasili s územní studií. Má posoudit budoucí zatížení klidné lokality, pokud by tam vedla silnice a stály domy.

Že vedení radnice velmi stojí o to, aby studie vznikla, napověděl i fakt, že zastupitelé dostali klíčové materiály jen dva dny před zasedáním. Bylo v nich už uvedené i souhlasné stanovisko rady, jenže ta o něm v té době ještě nejednala.

„Šlo o omyl, který se stal při kopírování dokumentů,“ omluvil to šéf stavebního odboru Václav Havlík.

Jsou to pozemky mé ženy, zeptám se jí, reagoval Kratochvíl

Změna územního plánu by přitom velmi pomohla majitelům tamních pozemků. Loni v listopadu je koupili od AvrioInvestu vlivní podnikatelé a politici, kteří se znají z byznysu i golfu. Mezi nimi je například Radka Chodáková, manželka investora a miliardáře Ladislava Chodáka, podnikatel Radek Patočka, který vlastní firmu Panep na výrobu zdravotnického materiálu, a také Yveta Kratochvílová. Ta je manželkou Petra Kratochvíla, brněnského zastupitele za ODS a stranického kolegy žabovřeského místostarosty Igora Fučíka.

Proč parcely v bývalé zahrádkářské kolonii za dva a půl milionu korun koupila, její manžel údajně netuší. „Jsou to pozemky mé ženy, zeptám se jí, až ji potkám. Nemám k tomu co říct,“ reagoval Kratochvíl.

Nedokázal ani odpovědět na otázku, jak je možné, že jeho manželka získala dva a půl tisíce metrů čtverečních za tisíc korun za metr, což je čtyřikrát dráž, než v lokalitě uvádí aktuální cenová mapa.

Podle územního plánu jsou totiž pozemky vedené jako zahrada. V kupní smlouvě se ale výslovně uvádí, že jde o území, kde budou vlastníci okolních pozemků v budoucnu chtít vystavět rodinné domy, což nynější územní plán nedovoluje. A ostatní majitelé koupili půdu ještě dráž, průměrně za dva tisíce korun za metr.

Sousední Komín nesouhlasí

Okolnosti nákupu pozemků nezná ani starosta Žabovřesk Pavel Tyralík (ČSSD). „Majitele neznám, nevím, o koho jde,“ řekl starosta.

Část pozemků zůstává napsaná na Radoslava Kobzu z projektantské firmy Arch. Design a Marka Vintera, předsedu představenstva AvrioInvestu, kde před lety seděli i příbuzní místostarosty Fučíka. Jeho reakci se nepodařilo získat, měl nedostupný telefon.

Podle Tyralíka ale souhlas zastupitelů se studií automaticky neznamená, že se územní plán nakonec změní. „Jde o zadání magistrátu, který se nás ptá na názor. Naše stanovisko je doporučující, hlavní slovo bude mít městská rada a náměstek Martin Ander (SZ), který má územní plánování na starosti,“ popsal Tyralík.

Ander v zásadě není proti. „Rodinné domy bych si zde představit dovedl, pokud se rozumně vyřeší dopravní napojení a návaznosti na zástavbu na území Komína kolem Šaracovy ulice,“ uvedl.

Stavební úřad už ale mezitím vydal povolení na vybudování silnice, která má k domům vést. Starostka sousedního Komína Milada Blatná (SZ) s tím nesouhlasí.

„Zjistili jsme, že na silnici bylo vydáno stavební povolení už v minulém volebním období, a byli jsme z toho v šoku, protože nikdo s námi nemluvil. Trváme totiž na tom, aby byla zároveň vyřešena křižovatka ulic Kroftova a Štursova v Komíně, na niž silnice na Kozí horu navazuje. Napojení nebude jednoduché ani příliš bezpečné,“ řekla Blatná.

Překvapilo ji, že silnice vůbec dostala povolení, má být totiž široká jen tři a půl metru a slepá.

„Nezbude nám než počkat na studii, s jejímž pořízením souhlasíme, začne se na ní pracovat od května,“ dodala starostka.

Podle ní by bylo ideální, kdyby místo slepé ulice vedl celou lokalitou okruh, aby se propojila i s Komínem. Jenže s tím vlastníci okolních pozemků nesouhlasí.

O propojení ale stojí Žabovřesky. „Kudy by mělo vést, to nevím,“ dodal starosta Žabovřesk Tyralík.

Pozemky má i místostarosta

Podle místostarosty Filipa Ledera (KDU-ČSL), který má ve vedení žabovřeské radnice na starosti územní plánování, jde především o to, aby zůstala Kozí hora průchozí pro pěší a cyklisty do Komína na Palackého vrch.

„Je tam ale velký spád, moc dobře si neumím představit, že by se tam dala vybudovat silnice. Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu to bude prověřovat, třeba nějaké řešení najdou,“ poznamenal Leder.

Lokalitu zná dobře, protože akciová společnost Pensiero, jejímž je spolumajitelem, vlastní asi pět set metrů od zamýšlené silnice jedenáct tisíc metrů čtverečních pozemků. Už před lety na nich chtěla stavět rodinné domy, jenže k nim nevede silnice.

„Část pozemků jsem zdědil po dědečkovi, část jsem před lety koupil. Jsou ale od Kozí hory daleko a v tuto chvíli tam stavět nehodlám. S nynějším úsilím o změnu územního plánu nemám nic společného,“ odmítl Leder, že prodloužení silnice kolem budoucích domů na Kozí hoře by mohlo pomoci i jeho investici.