Pozemky pro dálnici D3 u Úsilného řeší soudy už od roku 2010

  16:34
Vzhledem ke stavbě dálnice D3 jsou ty pozemky v Úsilném u Budějovic zanedbatelné. Přesto ji spory o ně blokují. Jejich předmětem je cena za zabranou zemědělskou půdu stanovená státem. Zhruba pěti tisíc metrů čtverečních pole se týká pře mezi ŘSD a Marií Smolovou. Obě strany znovu sešly u krajskému soudu.

Spor se týká pozemku pro D3 u Úsilného. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podle soudkyně Kamily Drábkové Vrchní soud v Praze, kam se odvolala žalobkyně, předchozí rozsudek zrušil a věc vrátil do Českých Budějovic s poučením, že na předmětné pozemky je třeba vypracovat nový posudek.

Žalobce má doložit informaci, že v lokalitě mělo stát komerční centrum. Takový záměr by totiž pozemky výrazně zhodnotil.

„Spor kolem výkupu se táhne od roku 2010. Na této zemědělské půdě hospodařili moji rodiče, po roce 1990 jsem je pronajala družstvu,“ popisuje důchodkyně Smolová. Podobně jako další majitelé půdy si myslí, že její držení je nejlepší investice do budoucna. Hlavně pro potomky.

Stejně jako u druhé kauzy v lokalitě, kterou má řešit českobudějovický krajský soud počátkem příštího roku, jde o různě vysoké odhadní ceny zemědělské půdy. Její hodnota totiž prudce stoupá.

Pokud měla počátkem 90. let cenu podle zjišťovacích tabulek kolem jedné koruny za čtvereční metr, dnes je to až pětadvacetkrát víc. Znalci navíc upozorňují, že i u zemědělské půdy by se mělo počítat s cenou takzvaně obvyklou pro lokalitu, tedy tržní.

Podle právního zástupce Ředitelství silnic a dálnic Daniela Minzatu je však třeba striktně dodržovat vyhlášky o cenách půdy, aby se stát choval podle zásady dobrého hospodáře.

„Že se bude v tomto místě stavět dálnice, všichni majitelé pozemků s předstihem věděli z územně plánovací dokumentace. V roce 2010 jsme vycházeli z ceny obvyklé pro toto území. O plánované komerční výstavbě se tady jen spekuluje,“ argumentoval Minzatu.

Krajský soud má k dispozici několik rozdílných odhadních posudků. Chce proto odhad ceny pozemku zadat znaleckému ústavu, pro který dělá posudky firma Equita Consulting. Její experti už vypracovali posudky i na druhou kauzu v Úsilném a vzali u nich v úvahu informace týkající se stavby komerční zóny. Zohledňoval ji totiž ve své době i územní plán obce, investor ale od projektu ustoupil právě kvůli dálnici.

Soudkyně Drábková na závěr upozornila žalobkyni na možná rizika, která přinášejí tak dlouhá řízení. Pokud by spor prohrála, mohou poplatky za soudy a advokáty výrazně snížit zisk z prodeje pole.

Rozdílný přístup odhadců cen nemovitostí dělá v českém stavebnictví problémy. Soudy kvůli nim řeší stovky žalob. Podle informace Equita Consulting se liší některé odhady různých znalců až o třetinu hodnoty. Legislativu by proto bylo nejlepší pro investory například dálnic upravit a stanovit garantovanou cenu na celou dobu jejich výstavby.

U připravovaného úseku D3 u Úsilného, který se má začít stavět příští jaro, jsou tyto dva spory kolem vyvlastnění podle Ředitelství silnic a dálnic už poslední.