Výbuch a požár zničily garsonku v ubytovně, její obyvatelka zemřela

  11:32,  aktualizováno  15:50
K výbuchu a následnému požáru v ubytovně vyjížděli ve středu večer hasiči ve Strakonicích. Sedmipatrovou budovu muselo opustit osmdesát lidí. Starší ženu, která žila v garsonce, kde hořelo, záchranáři na místě oživovali, pak ji převezli do nemocnice. Svým zraněním podlehla. Příčinu požáru hasiči stále vyšetřují.

Požár poničil garsonku ve čtvrtém patře sedmipatrové ubytovny ve Strakonicích. Hasiči vyčíslili škodu na 500 tisíc korun. | foto: HZS Jihočeského kraje

K ubytovně v Povážské ulici se ve středu krátce po 22. hodině sjely posádky dvou cisteren a automobilového žebříku profesionálních hasičů ze strakonické stanice a další vozy dobrovolných jednotek ze Štěkně, Cehnic, Volyně a podnikoví hasiči ČZ Strakonice.

„Po příjezdu hasičů na místo, velitel profesionální jednotky hlásil, že celý dům je velmi silně zakouřen, ale že nikde není patrné viditelné hoření. Hasiči vybavení kompletní dýchací technikou ihned zahájili průzkum,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Ohnisko požáru bylo v bytě ve čtvrtém patře. Garsoniéra byla zcela vyhořelá, ale požár byl již uhašen. Hasiči průzkumem objevili prohořelé vodovodní potrubí a narušenou elektroinstalaci.

„Na místě byla nalezena starší žena, která byla zasažena výbuchem. Došlu u ní ke zranění, které vedlo k selhání základních životních funkcí. Záchranáři ji resuscitovali, podařilo se jim obnovit srdeční oběh a byla převezena ve vážném stavu do písecké nemocnice,“ popsala mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

I přes veškerou snahu záchranářů těžce zraněná sedmapadesátiletá žena následně v nemocnici zemřela.

Fotogalerie

Co bylo příčinou výbuchu a následného požáru, nyní vyšetřují hasiči. Další byty oheň neponičil, přesto ubytovnu muselo opustit 80 obyvatel, kterým se nic nestalo.

„Řídící důstojník HZS ve spolupráci se starostou města organizovali náhradní ubytování pro sedm obyvatel. Ostatní se mohli do svých bytů po ukončení odvětrání vrátit, nebo si sami zařídili ubytování u příbuzných či známých,“ řekla Matějů.

Náhradní ubytování ve strakonickém kulturním domě, kam hasiči poskytli lehátka a deky, nakonec využily tři osoby.

Po jedné hodině ranní hasiči zásah ukončili. Na požářišti zůstala pouze podniková jednotka firmy ČZ kvůli monitoringu. Vyšetřovatel stanovil výši vzniklé škody na 500 tisíc korun.

Autor: