Požár u Labské boudy nyní vyšetřují z fotek, na spáleniště spadl sníh

  13:04
Hasiči nyní nepojedou vyšetřovat příčinu požáru u Labské boudy v Krkonoších přímo na místo. Kvůli sněžení je tam nyní obtížný přístup a navíc by spáleniště pod vrstvou sněhu nebylo vidět. Zatím pracují s verzí, že oheň způsobili turisté.

Následky požáru u Labské boudy v Krkonoších (18.11.2018). | foto: Robin Böhnisch, KRNAP

„Požár s největší pravděpodobností způsobila lidská nedbalost. Někdo mohl na místě odhodit například nedopalek cigarety a kvůli silnému větru, který na hřebenech vanul, se požár velmi rychle rozšířil,“ uvažuje mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hořet začalo mezi Labskou boudou, pramenem Labe a polskou hranicí v sobotu po 16. hodině. Hasiči s plameny bojovali do večera, ještě druhý den pak likvidovali skrytá ohniska.

Podle Götzové vyšetřovatel od požáru na místě zatím nebyl. V noci na pondělí tam napadla vrstva sněhu, která stopy po příčině pravděpodobně zakryla. Proto se hasiči zatím soustředí na vyhodnocení pořízených fotografií a stop zaznamenaných při zásahu, především při likvidace skrytých ohnisek v neděli, kdy bylo nahoře ještě slunečno.

Nyní je obtížné se k Luční boudě dostat. Na cestu je třeba se vybavit sněhovými řetězy. Pokud napadne více sněhu, budou už muset vyšetřovatelé použít rolbu nebo čtyřkolku s nasazenými pásy.

Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) shořela plocha o rozloze 20 hektarů, kde rostla smilka, ostřice, rašeliník a kleč se zakrslými smrky. 

„Podle zběžného ranního ohledání příroda neutrpěla zásadní škody, shořela suchá tráva, ostřice a odumřelé kleče. Místa s rašeliníkem, většina kleče a dokonce některé travnaté plochy uvnitř požářiště jsou bez úhony,“ popisuje ředitel KRNAP Robin Böhnish.

Ochranáři nyní budou plochu dlouhodobě monitorovat. Požár totiž podle nich může být pro řadu druhů důležitým faktorem jejich vývoje.

Takto byl požár vidět od Vrbatovy boudy:

Autor: