Požár zničil rodině rekonstruovaný statek, zřejmě byl trám v komíně

  13:56
Velký požár hospodářského stavení až do dopoledních hodin likvidovalo osm hasičských jednotek v Poličce. Přestože se nikomu nic nestalo, mladá rodina se čtyřmi dětmi přišla o střechu nad hlavou. Starosta přispěchal s okamžitou pomocí.

Požár statku v Poličce připravil rodinu o bydlení. | foto: HZS Pardubického kraje

Neštěstí se na menším statku mezi Poličkou a Kamencem začalo odehrávat krátce po páté hodině ráno. Všichni obyvatelé domu včas utekli, když uslyšeli praskání ve zdech.

Podle předběžných informací byl příčinou požáru s největší pravděpodobností zazděný trám v komíně.

„Při příjezdu první jednotky na místo byla již střecha v plamenech. Během zásahu se začaly propadat stropy, a tak hasiči nemohli zasahovat zevnitř. Zřízeno bylo hned několik čerpacích stanovišť,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Hasiči nasadili i speciální zařízení Cobra, které je schopné pomocí vysokotlakého proudu vody s abrazivem proříznout jakoukoli konstrukci a stříkat vodu do vzniklého otvoru. 

Fotogalerie

Aby se požár dál nešířil, hasiči museli také udělat do plechové střechy otvory, aby z půdy vyházeli zbylé seno, které neshořelo.

Rodina od města získá sto tisíc korun a bude sbírka

Na místě byl ráno i starosta Poličky Jaroslav Martinů, který rodině nabídl okamžitou finanční výpomoc.

Z rozsahu požáru je jasné, že stavení bude přes zimu neobyvatelné a rodina bude muset bydlet jinde.

„Klíčové je, že mají možnost bydlet u jejich maminky. Pro mladou rodinu se čtyřmi dětmi je to velké neštěstí. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Ještě na dnešek jsem svolal Radu města Poličky. Předběžně jsme se domluvili, že do konce roku pošleme rodině nevratnou finanční částku ve výši sto tisíc korun,“ řekl iDNES.cz starosta Poličky.

Zároveň město pro rodinu vypíše i veřejnou sbírku. „Každý občan, každá firma se může zapojit,“ dodal Martinů.

Požárem byla zničena velká část zrekonstruované střechy včetně domu. Hasiči předběžnou škodu vyčíslili na dva miliony korun.

Autor: