Ráno novojičínský sbor zpíval v Notre-Dame, večer sledoval její zkázu

  10:56
Byli mezi posledními, kteří viděli Notre-Dame ještě tak, jak si ji vybavují miliony Pařížanů a turistů z celého světa. Novojičínský pěvecký sbor Puellae et Pueri si ráno v proslulé katedrále zazpíval, večer sledoval, jak se památky zmocňují plameny.

Sbor Puellae et Pueri tráví tyto dny v Paříži. V Notre-Dame si zazpíval jen pár hodin před ničivým požárem. | foto: Archiv sboru

Sbor přijel do Paříže zazpívat v tamním Českém centru. „V Notre-Dame jsme v pondělí ráno byli na klasické prohlídce. Dokonce jsme sebrali odvahu a vevnitř si zazpívali dvě písničky,“ říká sbormistr Karel Dostál.

Odpoledne se sbor připravoval na vrchol své cesty, koncert v Českém centru vzdáleném od Notre-Dame asi dva kilometry. „Na koncert jsme jeli metrem kousek pod Notre Dame zhruba kolem sedmé hodiny večer, tedy v době, kdy pravděpodobně vypukl požár,“ zmiňuje Dostál.

Fotogalerie

Když se sbor dostal z podzemí, viděl obrovský kouř a tváře zděšených lidí. „Policie místo uzavřela, lidé se snažili dostat co nejblíže. Bylo na nich vidět zděšení a zároveň touha zjistit, co se stalo,“ popisuje sbormistr.

Sbor svůj koncert za nepřetržitého zvuku hasičských sirén nakonec odzpíval. „Koncert se vydařil, ale tou událostí byl samozřejmě poznamenán. Děti sháněly informace. Vnímaly to velmi intenzivně, stejně jako my,“ poznamenal sbormistr.

Z centra Paříže se sboristé přesouvali kolem jedenácté hodiny večerní. „V tu chvíli byl problém se kamkoliv dostat,“ podotkl Karel Dostál.

Se svou manželkou bedlivě sledoval informace v médiích. „V Notre-Dame jsme byli opakovaně a vždy jsme obdivovali její monumentalitu. Teď přišla o střechu, zřítila se věž, pro Pařížany je to tvrdá rána,“ ví sbormistr.

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Středoškolský smíšený sbor vedený manžely Dostálovými zůstával v Paříži i v úterý. „Je zamračeno, lehce mrholí, což je asi pro Paříž dobře. Místo je stále uzavřeno a je tam spousta televizních štábů,“ uzavřel Dostál. 

Plameny podle pařížských hasičů zachvátily katedrálu skutečně kolem sedmé hodiny večerní. S plameny bojovalo na místě kolem 400 hasičů.

Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se její štíhlá prostřední věž. Zasažena byla i jedna z hranatých čelních věží. Hasičům se však podařilo zachránit konstrukci stavby.

Podle předběžných závěrů vyšetřování k požáru, který se podařilo v úterních dopoledních hodinách zcela uhasit, došlo neúmyslně.

Autor: