V chátrající budově obývané bezdomovci hořelo, tři se nadýchali kouře

  11:24,  aktualizováno  14:34
K požáru chátrající rozestavěné budovy u řeky Úslavy na Rokycanské třídě v Plzni vyjížděli dopoledne hasiči. V sedmipodlažním objektu, který už několik let obývají bezdomovci, hořela výtahová šachta. Záchranáři ošetřili na místě tři lidi, jednu ženu odvezli do nemocnice.

V nezkolaudované budově začalo hořet krátce po osmé hodině. Pravděpodobně vzplál nepořádek naházený ve výtahové šachtě.

Hasiči museli několik bezdomovců dostat ven s pomocí plošiny záchranářského žebříku, kvůli hustému kouři totiž lidé nemohli sejít z horních pater budovy po schodech dolů.

„Evakuovali jsme devatenáct lidí,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

U požáru bylo několik vozidel záchranné služby a policie, hasiči zasahovali uvnitř domu v dýchacích přístrojích. Povoláno bylo osm jednotek.  

„Využili jsme i Bobcat, tedy malý nakladač, ze stanice Košutka, jehož pomocí vyskladňujeme nepořádek z šachty a hasiči ho prolévají,“ dodal Poncar.  

Záchranáři na místě ošetřili a ponechali tři lidi, čtyřiačtyřicetiletou ženu odvezli sanitou do nemocnice s lehkým zraněním.

„Nikdo není ohrožený na životě. Příčinu požáru objasní až další vyšetřování,“ uvedla mluvčí policie Michaela Raindlová.

Fotogalerie

Do zmíněné budovy vyjíždějí hasiči nejméně jednou za měsíc. „Zásahy tam bývají komplikované, protože nikdo neví, co dalšího si lidé obývající budovu do objektu ještě přitáhli a nevíme, jaké tam mohou být chemické substance,“ upozornil Poncar. 

Zásah ukončili hasiči krátce po dvanácté hodině.

Kontroverzní budova na levém břehu Úslavy se začala stavět už v devadesátých letech. Jejím vlastníkem je David Houser, který se chátrající objekt snažil v minulosti prodat městu. Radnice ale jeho nabídku odmítla. Dům je zčásti postavený načerno a horní tři podlaží vznikla v rozporu se stavebním povolením.

Autoři: ,