Kvůli svíčce vyhořel v České Lípě celý byt, čtyři lidé jsou v nemocnici

  14:08,  aktualizováno  15:59
Sedm cisteren, výšková technika i autobus hasičů vyjely v sobotu ráno k požáru v České Lípě. Oheň zasáhl velkou část bytu v panelovém domě a zcela zničil ložnici a chodbu. Hasiči z domu vyvedli osm lidí, šest z nich museli ošetřit záchranáři, protože se nadýchali zplodin. Požár vznikl zřejmě od zapálené svíčky.

Požár zničil skoro celý byt v paneláku v ulici Antonína Sovy v České Lípě (9. 2. 2019). | foto: HZS Libereckého kraje

K požáru v bytě v paneláku v ulici Antonína Sovy hasiči vyjížděli v sobotu v půl sedmé ráno. Hořelo v bytě ve třetím patře. Oheň zachvátil ložnici a chodbu, vybavení v těchto místnostech úplně zničil. 

Fotogalerie

„Hasiči v silně zakouřeném prostoru zasahovali v dýchací technice a uvnitř bytu nalezli jednu osobu, kterou neprodleně vyvedli z domu a předali do péče zdravotníků,“ uvedla mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Celkem hasiči z domu evakuovali osm lidí. 

„Čtyři pacienty jsme převezli na centrální příjem do českolipské nemocnice k dovyšetření. Žádné popáleniny ani nic jiného vážného jsme neřešili,“ sdělil krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Do nemocnice záchranáři odvezli sanitou i obyvatelku bytu, ve kterém požár vznikl. Pro ostatní evakuované přistavili hasiči autobus, aby nemuseli postávat v zimě venku.

Hasiči dostali požár pod kontrolu zhruba za hodinu. Hasili při tom uvnitř bytu i zvenku z obou stran domu. „Příčinou požáru bylo neopatrné zacházení s otevřeným ohněm,“ uzavřela mluvčí Bílková. Výše způsobené škody je stále v šetření, podle odhadu hasičů bude minimálně ve stovkách tisíc korun.

Policie na místo povolala psovoda se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření.

„Na základě dosud provedeného šetření vznikl požár pravděpodobně od zapálené svíčky v jednom z pokojů v bytě,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová s tím, že kriminalisté už zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. 

Autor: