V Pardubicích rozdělují posty a jejich pravomoce v radě i ve firmách

  15:50
První velká schůzka budoucí koalice, která čtyři roky povede Pardubice, se konala ve čtvrtek večer. Zástupci hnutí ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD si zatím rozdělovali posty ve vedení radnice a v městských firmách. V dalších dnech se budou ještě vyjasňovat programové detaily.

Radnice Pardubice. | foto: Jaroslav Hubený

„Bylo nás skoro dvacet u stolu, probrali jsme personálie, program, obsazení rady města, výborů. A dali jsme si úkoly,“ uvedl pro ČTK lídr ANO a primátor Martin Charvát.

Týmy prý musejí mít čas na to, aby připravily další podklady, proto se příští schůzka koná až za týden.

„Jednání jsme vedli velmi do hloubky, snažili jsme se najít východisko a rozumnou dohodu,“ uvedl Charvát, který bude pokračovat jako primátor města.

Vedle něj v městské v radě, která má 11 členů, zasednou další dva lidé z hnutí ANO. Bude to náměstkyně primátora Helena Dvořáčková a s největší pravděpodobností starosta Dukly Jiří Rejda.

Druhá ve volbách ODS po odmítnutí koalice s ANO ze strany lídra Karla Haase nominovala do rady Petra Klimpla, Jana Mazucha a Petra Kvaše s tím, že poslední dva jmenovaní budou zároveň náměstci primátora. Za Koalici pro Pardubice budou sedět v radě Ludmila Ministrová z TOP 09 a Vít Ulrych z KDU-ČSL. Tým doplňují dva zástupci Sdružení pro Pardubice Tomáš Pelikán a Vladimír Martinec. Jako poslední radní i náměstek bude pokračovat Jakub Rychtecký z ČSSD.

Celkem by měla mít koalice k dispozici 28 hlasů v zastupitelstvu, které má 39 členů. Reálně to však může být méně, protože s koalicí s Babišovým hnutím má vnitřní problém bývalá primátorka Štěpánka Fraňková z SPP a také Karel Haas těžko bude hlasovat s vedením radnice.

„Zatím nevím, jak budu v politice pokračovat dál. Určitě se zúčastním ustavujícího zastupitelstva a pak uvidím. Hodně bude záležet na tom, jak si nové vedení města povede,“ uvedl Haas.

Ustavující zastupitelstvo se nebude konat dříve než na konci listopadu, protože se bude čekat na vyjádření soudu, ke kterému přišly stížnosti na výsledky voleb.