Poutníci budou mít u známého kostela ve Štípě příjemnější zázemí

  16:14
Poutní místo Štípa, které patří k nejznámějším na Moravě, se změní k lepšímu. Náměstí před kostelem se opravovalo už před šesti lety, teď přijde na řadu obnova prostoru za kostelem a klášterem. Plány počítají s novou výsadbou a opravou hospodářské budovy, v níž vznikne nový multifunkční sál i sociální zázemí pro návštěvníky.

Plány počítají s opravou hospodářské budovy, v níž vznikne multifunkční sál i nové sociální zázemí. | foto: Vizualizace: Atelier Flera

„Propojením sálu a venkovních zahradních ploch vznikne zcela nový prostor,“ přiblížil koordinátor záměru Lubomír Hnilica.

„Srdcem nové budovy bude velký sál, který umožní variabilní využití zejména pro návštěvníky, ale zároveň bude vhodný i pro účely setkání dětí a mládeže, zkoušek sborů, koncertů základních uměleckých škol či posezení při kávě.“

Hospodářská budova z roku 1976, která stojí v těsné blízkosti poutního chrámu Narození Panny Marie a v níž dosud toalety pro návštěvníky fungovaly, je ve špatném technickém stavu.

„Rekonstrukce je potřeba. Poutníci si zaslouží důstojnější a modernější zázemí, než jaké jim nabízí více než čtyřicet let staré WC,“ upozornil štípský farář František Sedláček.

K zahradním pracím farníci přizvali přední český ateliér vedený zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, jehož televizní diváci znají například z pořadu Ferdinandovy zahrady.

Prostor bývalé klášterní zahrady, která však už dříve ztratila význam a zůstaly na ní jen nevzhledné kůlny a přerostlé dřeviny, oživí nové prvky a výsadba. Zpříjemní jej habr obecný a drobnoplodé jabloně.

„Naším společným úkolem bylo nejen respektovat a podpořit silného genia loci, ale také zde nově nabídnout zážitky a radosti, na které si současný styl života v parcích a v zahradách zvyká,“ uvedl Leffler.

„Zamysleli jsme se nad perspektivními výsadbami stromů, doplnili jsme trvalkové patro, které atmosféru okolo kostela rozvoní a oživí. Chybět nebudou ani lavice a další místa ke shledávání.“

Práce zahrnují vykopání nové kanalizace, vysekání stávajících podlah a podle počasí i novou střechu včetně krovu. Vše by mělo být hotovo během příštího roku.

Rekonstrukce má stát šest a půl milionu korun. „Aktuálně není možné čerpat žádný dotační titul. Farnost bude náklady hradit formou bankovního úvěru a ten splácet z darů a příspěvků od návštěvníků,“ vysvětlil Hnilica.

Poutní místo Štípa je od roku 2013 součástí Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje. Výstavbu kostela s klášterem zahájil v roce 1616 Albrecht z Valdštejna na přání své zesnulé manželky Lukrécie Nekšovny z Landeka. Uvnitř chrámu se nachází uctívaná socha Panny Marie Štípské.

Autor: