Z autopotahu s nano úpravou lze jídlo nebo kávu očistit jen ubrouskem

  9:22
Velká část řidičů se určitě v minulosti potýkala se skvrnami od rozlité kávy na sedačce nebo potahem zašpiněným od jídla. Společnost Adient Strakonice ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci však vyvinula speciální materiál, díky němuž bude možné čerstvé nečistoty odstranit pouhým kapesníkem.

Potahy na autosedačky z jihu Čech využívají všechny automobilky na světě. Nový materiál, který tady vyrobili, je ale v mnoha ohledech speciální. Obsahuje novou zušlechťovací nano úpravu.

Díky tomu má lepší vlastnosti, jako je například pevnost, zátrhovost nebo propustnost vzduchu a vlhkosti. Zároveň se lépe čistí a má také nižší hořlavost.

„Hlavní je, že má antimikrobiální prvek, což znamená, že se materiál minimálně špiní a nezapáchá. Kápnete na něj kávu a papírovým ubrouskem ji odsajete, mokrým kapesníkem pak odstraníte třeba kečup,“ vysvětluje ředitel inovačního centra Miroslav Říha.

„Abychom dosáhli všech těchto efektů, zkombinovali jsme chemické úpravy povrchu jednotlivých nití a promyšleně je vložili do struktury plošné textilie. Naším cílem je dosáhnout optimálních poměrů mezi povrchovými vlastnostmi plošných útvarů, výsledným komfortem a samozřejmě i bezpečností používaných materiálů,“ doplňuje. 

Poptávka po podobném materiálu je vysoká například u služeb, které poskytují sdílená auta. V nich se střídá velký počet lidí, a tak je potřeba, aby byla údržba vozu co nejúspornější. 

„Sdílení aut se čím dál víc rozmáhá. Když využíváte auto po někom, nechcete, aby zapáchalo. Firmy, jež vám ho půjčují, pak potřebují snížit náklady a čas na údržbu interiéru,“ uvádí Říha.

Nános obsahuje mimo jiné i ionty stříbra, které potahům na autosedačkách dodávají specifické vlastnosti. Firma už nyní testuje i jiné varianty a vlastnosti. Ty se totiž dají kombinovat.

„Každá automobilka má jiné požadavky. Kritéria jsou velmi přísná a látky se testují náročnými zkouškami. Absolvují například test, při kterém se materiál odírá až šedesáti tisíci otáčkami a nesmí ztratit svou barvu ani jiné vlastnosti,“ popisuje Říha.

Novinka zatím zamířila pouze do Mexika. V budoucnu ji ale budou využívat i v jiných zemích. Na vývoji se podíleli také výzkumníci z Technické univerzity v Liberci. Technologická agentura České republiky dala na projekt 6,5 milionu korun.

První potahy pro Favorit

Pro americkou společnost Adient jsou Strakonice jedním z nejdůležitějších středisek vývoje látek. Hlavní vývojová centra má totiž pouze tady a ve Francii. Inovační globální centrum pro vývoj látek je dokonce pouze na jihu Čech.

„Společné projekty výzkumných pracovníků s odborníky z praxe jsou velice efektivní, což se nám potvrdilo i u tohoto projektu, kdy se spojila jihočeská firma zabývající se výrobou a vývojem autotextilií s výzkumníky z liberecké textilní fakulty Technické univerzity,“ říká předseda agentury Petr Konvalinka. 

Lidé, kteří pracují ve strakonickém vývoji, už nyní vymýšlejí i další novinky, mezi kterými jsou například svíticí sedadla nebo nový systém vytápění přímo v látce sedaček, který snižuje energetickou náročnost vozidla.

První potahy odtud zamířily do Škody Favorit, dnes už je využívají i jiné automobilky. Kromě Škody jsou to například Ford, Volvo či Mercedes-Benz. Celkem má firma ve Strakonicích téměř 390 lidí. Část z nich pochází z různých koutů Evropy, jde především o kvalifikované zaměstnance.

Ve finančním roce říjen 2016 až září 2017 měla firma tržby 1,4 miliardy a provozní zisk 141,2 milionu korun. Ročně vyrobí Adient asi sedm milionů metrů tkanin. Většina míří do zahraničí.

Autor: