Historik pátrá po osudu posledního vozíku z Cínovce, jenž zdobil pomník

  9:40
Velkou pátrací akci po posledním těžebním vozíku z Cínovce rozjel historik Jiří Kašpar z Dubí. Vozík vyjel z dolu 21. listopadu 1990 a dlouho poté byl součástí pomníku na Cínovci. Pak ale zmizel neznámo kam. Dubí chce hornický pomník obnovit a k tomu vozík potřebuje.

Poslední těžební vozík z Cínovce, který zmizel neznámo kam. | foto: archiv J. Kašpara

„S hledáním posledního důlního vozíku jsem začal na vlastní pěst, ale později se do pátrání zapojili i další členové nově vzniklého spolku Eichwald,“ vysvětluje Kašpar.

Poslední těžební vozík z Cínovce, který byl součástí pomníku a pak zmizel neznámo kam.

S městem Dubí pracuje na vytvoření hornického pomníku u příležitosti 640. výročí první písemné zmínky o Cínovci. „Bylo by proto symbolické najít ten původní vozík,“ poznamenává.

„Konkrétní zprávy o něm bohužel dosud nemám. Proto jsou stále v úvaze i varianty, že vozík skončil ve sběrných surovinách, na zahrádce u nějakého sběratele nebo i v Německu,“ připouští Kašpar.

Historie spjatá s těžbou v Krupce

O Cínovci, horské obci na Teplicku, která je součástí města Dubí, se poprvé psalo 22. listopadu 1378. 

Až v nedávné době došlo k nálezu pramenů, které potvrzují, že Cínovec existoval už v roce 1315. Jeho historie je přitom úzce spjatá s těžbou cínu v nedaleké Krupce. 

„Zdejší horníci při hledání nových ložisek dorazili do prostoru Cínovce, kde objevili bohatá cínová ložiska,“ vypráví Kašpar.

Dnes hornickou minulost obce připomíná příhraniční naučná hornická stezka, naučná stezka Přední Cínovec, zřícenina Loupežného hrádku nebo staré haldy a štoly na Cínovci a v Jezerním dole.

„Pokud má někdo informace o osudu ztraceného vozíku, budu rád, když mě kontaktuje na e-mailu jiri.kaspar@post.gymtce.cz,“ žádá historik veřejnost.

Autor: