Jsem naprosté nechtěňátko, říká Benešová a odchází z politiky i z ČSSD

  9:34
Současná poslankyně za Lounsko Marie Benešová už v dalších parlamentních volbách kandidovat nebude. Z politiky podle svých slov odchází kvůli sporům s vedením strany, které vyústily v její nezařazení na volební kandidátku. Podle šéfa krajské ČSSD ale ještě kandidátka není uzavřena.

Před čtyřmi lety v parlamentních volbách přeskočila díky preferenčním hlasům čtyři kolegy a dostala se jako jednička Ústeckého kraje do parlamentu.

S více než osmi tisíci hlasy převálcovala i tehdejšího lídra a bývalého boxera Jaroslava Foldynu (psali jsme o tom zde).

Nyní někdejší ministryně spravedlnosti a současná poslankyně za Lounsko Marie Benešová z ČSSD ohlásila konec politické kariéry. Prý proto, že kvůli sporům s vedením strany nemá šanci prosadit se na kandidátní listinu ČSSD za Ústecký kraj pro říjnové sněmovní volby.

Ostře kritizuje jak předsedu strany Bohuslava Sobotku, tak krajského šéfa Miroslava Andrta. Na kandidátce není údajně proto, že jde o rozkaz shora.

Vadí jí poměry ve straně

„Jsem pro předsedu Sobotku naprosté nechtěňátko. Nehlasuji tak, jak by si přál. Kritizovala jsem policejní reorganizaci. Nepodpořila jsem ani lex Babiš. Přišlo mi scestné, abychom s ním jako s partnerem uzavřeli vládní koalici a na druhé straně mu dělali skrčky,“ uvedla Benešová pro Lidové noviny.

Vadí jí i poměry v severočeské ČSSD. „Ústeckou sociální demokracii ovládají Kamil Havelka (z Litvínova) a Jan Růžek (z Loun, v roce 2013 prosadil Benešovou, která je z Kladna, na kandidátku Ústeckého kraje, pak se rozhádali – pozn. red.),“ tvrdí Benešová.

„Ovšem drží se v pozadí a veřejně se neukazují. Jejich obličeje jsou kontaminované. Tito pánové si do čela kraje dosadili svou loutku Miroslava Andrta, kterého řídí. Havelka, Růžek a spol. poslouchají, co jim nadiktují z Lidového domu,“ míní Benešová.

Marie Benešová (59 let)

  • vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy
  • v letech 1999–2005 byla nejvyšší státní zástupkyní
  • o dva roky později prohlásila o své nástupkyni Renatě Vesecké, tehdejším ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi či místopředsedovi Nejvyššího soudu Pavlu Kučerovi, že jsou součástí „justiční mafie“
  • v roce 2007 vstoupila do ČSSD
  • v roce 2013 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka, Bohuslav Sobotka ji kvůli tomu vyzval k odchodu ze strany
  • na podzim téhož roku úspěšně kandidovala za lounskou ČSSD do parlamentu jako nestraník

Krajský šéf strany Andrt tvrdí, že o jménech na kandidátce rozhodnuto ještě není. Jedinou jistotou je v tuto chvíli lídr kandidátky, kterým se stal Jaroslav Foldyna z Děčína. Odmítl ale jednoznačně říci, zda s Benešovou krajští sociální demokraté do nadcházejících voleb počítali, či nikoliv.

Stále otevřená kandidátka

„O dalších jménech jsme v rámci krajské organizace ještě nejednali, sestavení kandidátky nás teprve čeká,“ prohlásil Andrt.

„Paní Benešová byla nominována několika okresními organizacemi, sama ale nedodala některé podklady, které vyžadujeme po všech kandidátech. Nemůžu ale říci, zda jsme s ní počítali, nebo ne, není to uzavřené,“ uvedl Andrt s tím, že po jejím vyjádření ji on osobně na kandidátce nechce.

Současně se ohradil proti jejím slovům, že je loutkou. „Nevím, jaké má pohnutky. Podařilo se mi obhájit předsednictví v kraji a jako loutka si nepřipadám,“ dodal Andrt.

S vysokou politikou se loučí i další klíčový hráč ČSSD. Před Benešovou ohlásil odchod Jeroným Tejc, rovněž velký kritik Bohuslava Sobotky. Tejc v roce 2014 Benešové otevíral v Lounech poslaneckou kancelář.