Nepřátelé uvnitř ČSSD nás stmelili, míní náchodský starosta Jan Birke

  16:50
Starosta Náchoda a jeden z nejviditelnějších krajských politiků Jan Birke se nečekaně vzdal funkce místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD. Strana je teď na kolenou, Birke však chce být u toho, až sociální demokracie zase vstane.

Starosta Náchoda Jan Birke. | foto: Lukáš Urban

Po volebním komunálním krachu byli představitelé ČSSD až na výjimky podráždění, podezíraví a nekomunikativní. Ale ne tak Jan Birke

„Po komunálních volbách a mém ulétnutí v Náchodě (starostova strana s velikým náskokem vyhrála, když získala přes 32 procent hlasů, pozn. red.), se mě hodně lidí ptalo, jestli mířím nahoru. No a já jim odpovídal, že spíš přemýšlím, na co budu rezignovat,“ říká brzo padesátiletý poslanec, který se v roce 2016 sám vzdal kandidatury na hejtmana a o rok později položil i funkci volebního manažera.

Uvažoval, zda neopustí křeslo krajského zastupitele i jestli bude opět obhajovat křeslo krajského předsedy ČSSD.

„A nakonec jsem se rozhodl vzdát se zbytné funkce. A věřte mi, že se mně strašně ulevilo, protože už nemusím řešit tolik věcí. Hlavním důvodem určitě nebyla blbá atmosféra ve straně, ale jen čas. Čtyři roky jsem byl řadovým poslancem a nevidím jediný důvod, proč by to nemělo fungovat i zbývající tři roky,“ uvažuje.

Nejhorší období už má údajně strana za sebou, kromě výsledků voleb se o to podle náchodského starosty postarala i platforma s názvem Zachraňme ČSSD kolem Jiřího Zimoly a Milana Chovance.

„Neustálé výpady nepřátel ve vlastní straně nás paradoxně stmelily. Jeden čas jsme nedělali nic jiného, než si posílali vzkazy přes média. Jako by nestačilo, že kromě rozhádanosti jsme byli i nečitelní. Vlastně se těm volebním výsledkům nelze divit. Řekl bych, že už u nás nejsou extra silné individuality, které by vedly nějaké revoltní odbory. Všichni si uvědomujeme, že jsme na hranici volitelnosti, a domlouváme se, jak postupovat při strategii k znovuzískání voličů.“

Kopidlno, Meziměstí a Náchod – jen tato tři města Birke zmínil v souvislosti s úspěchem v komunálních volbách. Opačný seznam by byl nesrovnatelně delší, šéf krajské buňky ČSSD tedy raději uvede jen ty nejkřiklavější.

Dosud nepřekousl to, že sociální demokracie nebyla schopná postavit kandidátku v Rychnově nad Kněžnou, velké emoce jím stále cloumají, když si vzpomene na zisk 3,3 procenta v Hradci Králové a zvlášť na neviditelného exnáměstka hradeckého primátora Milana Jaroše, toho však diplomaticky nejmenoval:

„Když vyhoříte v Jičíně, kde jste v opozici, řeknete si, že se to může stát. Nepostavit kandidátku v Rychnově? Šlendrián! A pokud jste náměstek primátora, potom máte mimořádný nástroj jak se podílet na řízení, rozvoji a vývoji města. Jenže to se vůbec nepovedlo. Lidé v komunálních volbách nevolí zásadně podle stran, ale podle silných hráčů. V Hradci Králové bychom nevyhráli ani tak, ale dostat se pod pět procent je ostuda – a tečka!“

Z krajských voleb v roce 2016 - tedy i z boje o hejtmanský post - Birkeho vyřadily vážné zdravotní potíže. Nebýt jich, s největší pravděpodobností by se hejtmanem opravdu stal. Prasklá céva, urgentní operace, dlouhá rehabilitace a o tři měsíce později to samé. Výstraha zafungovala, z Birkeho, který byl dříve schopný zdolat tři krabičky cigaret denně, se stal nekuřák.

„Když mě pouštěli z nemocnice, ptali se, jestli jsem věřící. Doktorka mi řekla, že bych možná měl začít věřit, protože nahoře mám docela zastání. Nadřeli se na mně strašně, ale už zase dělám naplno starostu i sněmovnu. Teď když nemusím řešit místopředsednické záležitosti, mám přece jen o trochu víc rozvázané ruce. Pravda je, že poslední dobou už jsem jel vyloženě na rezervu,“ přiznává.

Sociální demokracie je nejen v Královéhradeckém kraji na kolenou. Asi ani největší optimisté nevěří, že do květnových evropských voleb se zvedne. A pesimisté tvrdí, že to nedokáže ani v roce 2020 ve volbách krajských. Volebním manažerem už Birke není, ale strategii má údajně promyšlenou. Říká, že končí „staré dobré pořádky“.

„Pokud máme doufat, končí doba, kdy na kandidátku zapíšeme zasloužilé členy strany. Musí tam být lidé, kteří mají znalost, mají něco za sebou a hlavně jsou volitelní. Měla by být složená z úspěšných komunálních politiků a také skončit reciprocity, že vpředu budou lidé z Hradce Králové, protože se to očekává. Takhle se to dá dělat, když máte potenciál kolem 30 procent. Doufám, že je to srozumitelné. Vlastně to vím. Například v Rychnově jsem naplno řekl, co si myslím o nesestavení kandidátky, a přesto mě i tam zvolili krajským předsedou,“ říká Birke na závěr.