Poslanci váhají, jestli má za dlužníky platit alimenty stát

  9:00
Rozvedení rodiče, kterým partner nebo partnerka odmítá platit alimenty na děti i přes rozhodnutí soudu a ocitají se kvůli tomu v chudobě, si jen tak nepolepší. Sociální výbor Poslanecké sněmovny totiž odložil projednání dvou zákonů, díky nimž by mohli dostávat chybějící peníze od státu, který by je pak vymáhal po dlužnících.

peníze | foto: MAFRA

Odložení samoživitelům vzdaluje i naději na zvýšení jejich příjmů. Kvůli rozhodnutí výboru se totiž zřejmě odloží i schvalování zákonů všemi poslanci.

Proti oběma návrhům se zformovala zřejmá „koalice“ poslanců ANO a ODS, kteří jej vetovali s tím, že se v podstatě jedná o zavedení nové sociální dávky. Podle slov poslankyně Radky Maxové (ANO) nejsou návrhy příliš spravedlivé, protože na ni nebudou mít nárok všichni rozvedení rodiče. Stát by navíc peníze z dlužníků dostával zpátky jen těžko. Ve svém písemném odůvodnění Maxová uvedla, že po třech letech od výzvy k vyplacení výživného návrh ze zákona zaniká a není žádná vymahatelnost. Veronika Vrecionová (ODS) dodala, že se jedná o výsměch všem rodičům, kteří alimenty poctivě platí.

Tomuto přístupu se ale podivovala Alena Gajdůšková (ČSSD), která tento odpor nechápe. Dodala, že se bavíme o dětech, které strádají, protože nedostanou výživné.

Odborníci návrhy vítají, i když jsou na nich znát kompromisy. U soudu se totiž vymůžou pouze tři procenta dlužných alimentů. Podle Ivety Novotné z Asociace neúplných rodin to míří na nejvíce ohrožené, nízkopříjmové domácnosti a navíc se vyžaduje, aby se samoživitel i řešení problému sám zasadil.