Poslanci budou opět jíst levněji

  9:05
Po únorovém razantnějším zvýšení cen ve sněmovních restauracích by se měly od července ceny některých pokrmů a nápojů mírně snížit. Souvisí to s rozhodnutím komise pro práci kanceláře Sněmovny o snížení přirážky, která se na ně uplatňuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš TáborskýMF DNES

Komise tak reagovala na růst nákupních cen surovin v uplynulých měsících, které se v cenách pokrmů a nápojů odrážejí.

Ceny ve sněmovních restauracích by se měly u některých pokrmů a nápojů snížit o jednotky korun, u části z nich zůstanou stejné. Například vepřová plec se zelím a knedlíky by měla zlevnit o dvě koruny na 50 korun, znojemská hovězí pečeně s rýží o korunu na 78 korun a pečená šunka s vejci o šest korun na 32 korun. Třeba gulášová polévka ale naopak vyjde stále na 14 korun a dort se šlehačkou na 27 korun.

Podle tiskového odboru má snížení přirážky z 50 na 40 procent eliminovat dosavadní zvyšování nákupních cen surovin a nápojů a ceny pokrmů a nápojů ve sněmovních restauracích se tak v podstatě vrátí na úroveň po únorovém zdražení. Do února tato přirážka činila pět procent. Týká se studené kuchyně, polévek, salátů, příloh, moučníků, snídaňových jídel a nápojů.

U hlavních jídel bude stále platit přirážka 120 procent. Žádnou přirážku Sněmovna neuplatňuje v kategorii obchodního zboží, do kterého patří například cukrovinky, lahůdky nebo ovoce.