VIDEO: Jaké budou Vary za sto let? Děti zakopaly vzkaz dalším generacím

  10:02
Jak budou Karlovy Vary vypadat za sto let? Odpověď na tuto otázku hledali společně s dětmi pracovníci Městské knihovny a galerie Supermarket WC. Výsledkem je unikátní publikace, která vyšla v nákladu pouhých deseti kusů. Jeden z nich školáci zakopali nedaleko loděnice u břehu řeky Ohře jako poselství budoucím generacím.

„Výtvarnou a literární soutěž jsme vypsali loni v říjnu jako součást oslav 100 let naší republiky,“ uvedla Lucie Tvrdková, vedoucí Městské knihovny Karlovy Vary.

Vybrat díla, která se nakonec v unikátní knize objevila, nebylo podle Terezy Vlašímské z galerie Supermarket WC jednoduché. „U obrázků jsme přihlíželi nejen k fantazii dětí, ale také na technické provedení díla,“ prozradila Vlašímská. „A literární počiny jsme ocenili prakticky všechny,“ doplnila.

A jak si tedy děti představují budoucnost Karlových Varů? Obrázky se jen hemží nejroztodivnějšími dopravními prostředky, děti na nich naznačily i to, že za sto let bude přítomnost mimozemšťanů naprosto normální.

V literárních úvahách pak malí tvůrci předpovídají lázeňské metropoli růžovou budoucnost, nechybí ale ani postapokalyptická vize světa, v němž jsou Karlovy Vary jedinou nadějí pro přežití zbytku lidstva.

Předání poselství budoucím generacím bylo součástí akce galerie Zažij podchod jinak.

Pro děti organizátoři z městské knihovny připravili literárně-kvízové dopoledne, svou šikovnost si pak děti z 3. A Základní školy Konečná mohly vyzkoušet v improvizované porcelánové dílně přímo u galerie.

Fotogalerie

Odpolední program v podchodu pod frekventovanou křižovatkou u Becherovky pak patřil veřejnosti.

Vedle už zmiňované porcelánové dílny měli zájemci možnost navštívit i fotografický koutek s workshopem na téma tvorby Skřítků z galerie, se kterými se mohli vyfotit na památku.

Scéna pod nedalekým Chebským mostem byla dějištěm žonglérského workshopu s Eliškou. Děti se také mohly naučit, jak správně malovat na obličej.