V Ostravě přibývá porodů. Nejoblíbenější jména jsou Eliška a Jakub

  16:56
Porodnice v krajském městě vyhledává stále více těhotných žen. Od roku 2014, kdy se tam narodilo 5 262 dětí, počet porodů i novorozenců stále stoupá. Loni přišlo v ostravských porodnicích na svět 5 601 dětí.

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Loňské číslo je o 330 vyšší, než údaj za rok 2017. Mezi loňskými novorozenci jsou také trojčata a 112 dvojčat. Dvanáct dětí porodily maminky doma,“ uvedla mluvčí krajského města Andrea Vojkovská.

V Ostravě rodí často i ženy z jiných částí kraje, zejména v případě rizikového těhotenství.

Například ve Vítkovické nemocnici se loni narodilo 1 531 dětí, což je jen o dvě desítky víc než předloni.

Ale ve fakultní nemocnici se narodilo rekordních 2 443 dětí, jednou trojčata a 98krát dvojčata, což je o pětinu více než v roce 2017. 

„Souvisí to s oblibou porodnice i s tím, že její lékaři řeší komplikované porody a péči o novorozence s váhou pod 1,5 kilogramu z celého kraje. Těch se loni narodilo 126,“ říká mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Nemění se obliba jmen. Mezi dívčími se v Ostravě drží na špici už několik let Eliška a mezi chlapeckými Jakub. K dalším nejoblíbenějším patřila loni jména Ema, Karolína, Viktorie, Tereza, Anna či Adéla, Adam, Jan, Dominik, Tomáš, Lukáš či Ondřej. 

Přibylo i zvláštních jmen jako Kazimír, Noel, Izidor, Zlatan, Santiago, Anakin, Armani, Jack Daniel, Malvína, Eshley, Rebecca, Cansu, Abigail či Angela Beverly.

Autor: