Nadstandard je v jihočeských nemocnicích zdarma i za 1 200 korun

  9:12
Čerstvé maminky a pacienti, kteří chtějí mít v nemocnici klid a lepší komfort, vyžadují v krajských nemocnicích nadstandardní pokoje. Nevadí jim, že je několikadenní pobyt vyjde na tisíce korun. V táborské za stejné pohodlí neplatí.

Kristýna Nevařilová si se svým synem Jindřichem užívá pohodlí nadstandardního pokoje českobudějovické porodnice. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Televize, rádio, lednička, varná konvice, telefon, připojení k internetu či trezor. A také obývací nábytek a vlastní hygienické zázemí. To je běžné vybavení nadstandardních pokojů v nemocnicích na jihu Čech.

Ačkoli za pobyt v nich si musí pacienti připlatit od několika stokorun až po dvanáct set za den, většina z nich je prakticky stále obsazená.

Nadstandardní pokoje v jihočeských nemocnicích

Č. Budějovice: 500 a 1 200 Kč

Český Krumlov: 450 Kč

Jindřichův Hradec: 400 a 500 Kč

Písek: 500 a 700 Kč

Prachatice: 200 a 300 Kč

Strakonice: 500 Kč

Tábor: 0 Kč

Poznámka: Cena za den pobytu, doprovod většinou připlácí zvlášť.

Nejdražší je ubytování na deseti nadstandardních pokojích v českobudějovické porodnici. „Maminka s dítětem hradí za den pobytu na jednolůžkovém pokoji 1 200 korun. Pokud u ní chce přespat doprovod, jeho cena pobytu za den je 500 korun bez stravy,“ řekla mluvčí budějovické nemocnice Iva Nováková.

Navzdory této ceně je zájem obrovský a porodnice nestíhá uspokojit všechny rodičky. Pořád využitý je v největší krajské nemocnici i jediný nadstandardní pokoj na kardiochirurgickém oddělení, kde zaplatí pacient za den pobytu 500 korun.

„Můj partner k nám má neomezený přístup“

Písecká nemocnice má celkem devět nadstandardních pokojů - po dvou na chirurgii-urologii a ortopedii, jeden na interně a další čtyři na porodnici, z toho dva rodinné s možností přistýlky pro blízkou osobu. Cena za jeden den je 500, u rodinných pokojů 700 korun.

Rodinný pokoj chválí i Monika Filipová, která v písecké porodnici přivedla v polovině loňského prosince na svět prvorozeného syna Lukáše. „Šla jsem na plánovaný porod a docela mě stresovala představa pobytu v místnosti, kde už bude brečet druhé dítě a já se nevyspím. Vyhovovalo mi také, že se nemusím o sprchu s nikým dělit a můj partner k nám má neomezený přístup,“ líčí maminka z Písku, která za pětidenní pobyt v rodinném pokoji zaplatila 3,5 tisíce korun.

Z osmi nadstandardních pokojů si mohou vybírat i pacienti v jindřichohradecké nemocnici: tři má porodnice, dva gynekologie, dva interna a jeden dětské oddělení.

„Cena se pohybuje od 400 do 500 korun za den podle oddělení, rodinného příslušníka ubytujeme za 350 až 450 korun. Na dětském nabízíme nadstandardní dvoulůžkový pokoj za 700 korun na den,“ popsala ekonomka hradecké nemocnice Marcela Hovorková s tím, že ceny jsou včetně stravy.

Nadstandard nabízejí i malé nemocnice

Strakonická nemocnice má po dvou nadstandardních pokojích na porodnici a na chirurgii, jeden na neurologii a další na interně.

„Stojí 500 korun za den, přistýlka na porodnici 200. Na interně za pobyt v jednolůžkovém pokoji pacienti neplatí,“ sdělil šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Nadstandardními pokoji hýčkají své rodičky a pacienty i malé nemocnice v Českém Krumlově a Prachaticích. Krumlovská nabízí dva na porodnici a po jednom na chirurgii a na interně. Cena za den pobytu je 450, přistýlka pro rodinného příslušníka stojí 170 korun.

Prachatická nemocnice disponuje devíti placenými pokoji – tři jsou na porodnici, čtvrtý na porodním sále, po dvou mají ortopedie a interna a jeden chirurgie. Nadstandardní pokoj stojí 300 korun za den, doprovod připlácí sto korun.

„Největší zájem je na porodnici a pak na chirurgii a ortopedii, kde je využívají hlavně mladší pacienti po úrazech,“ podotkl šéf prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

V táborské nemocnici však hledají nároční zájemci placené ubytování při hospitalizaci marně. „Platbu za nadstandardní pokoje naše nemocnice nemá. Nabízíme jen placený doprovod dítěte nad šest let věku. Když máme volné místo na dětském oddělení, umožníme ho za 300 korun na den,“ potvrdil ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

Některé maminky chtějí mít sousedku

Neznamená to ale, že táborská nemocnice nemá v budovách, které už prošly rekonstrukcí, moderní jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zázemím, televizí, ledničkou a připojením na internet. Například porodnice má čtyři jednolůžkové pokoje a deset dvoulůžkových, každý s vlastní sprchou a záchodem. V porodnici nic neplatí ani rodinný příslušník.

Ale doba, kdy všichni považovali za nadstandard mít v nemocnici pokoj jen pro sebe, už podle Houšky pominula.

„Ani všechny maminky o to nestojí. Pro některé je zajímavější sdílet pokoj, podělit se o radosti i starosti se sousedkou,“ prohlásil Houška.

Takovým příkladem je i Petra Loskotová z Tábora, která tu porodila pět minut po silvestrovské půlnoci jako první jihočeské miminko nového roku syna Adama.

„Chtěla jsem na klasický dvoulůžkový pokoj. Netušila jsem, co mě s narozením prvního miminka čeká, a nechtěla jsem na to být v čase mezi návštěvami sama,“ svěřila se.