Jako před lety. Lékaři odkládají přestřižení pupeční šňůry u novorozeňat

  17:57
Starší porodníci to pamatují. Ještě asi před třiceti lety nestříhali pupeční šňůru novorozeňatům hned, ale čekali, až většina krve z placenty přešla do těla dítěte. Nyní se k tomu vracejí jako k novince, která dětem prospívá.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Pupeční šňůru s miminkem přerušíme, až pupečník sám dotepe,“ říkají dnes porodníci maminkám ve většině nemocnic v Moravskoslezském kraji.

„Odborně se tato novinka jmenuje odložený podvaz pupečníku,“ uvedl vedoucí lékař porodních sálů ve Fakultní nemocnici Ostrava Richard Špaček.

„Po porodu položíme dítě na tělo maminky a s přerušením pupečníku čekáme, než dojde k takzvanému dotepání pupečníku, čili než většina krve z placenty přejde do plodu. Zvýšený příliv pupečníkové krve má pozitivní vliv například na zásoby železa během prvního půl roku dítěte nebo snižuje nutnost podání krevní transfuze,“ vysvětlil lékař, proč má význam s podvazem počkat.

„Studie prokázaly, že u předčasně narozených dětí má odložení podvázání pupečníku pozitivní přínos také ve sníženém výskytu anémie a krvácení do mozku,“ dodala primářka ostravského oddělení neonatologie Hana Wiedermannová.

Porodníci fakultní nemocnice již volí tento postup standardně i u císařských řezů. Mnohé budoucí maminky z regionu tento způsob přerušení pupečníku samy žádají ve svých porodních plánech.