Ve Sněmovně nejvíc chyběl Tureček, senátor Bublan často cestoval

  10:34
Írán, Jordánsko, Maroko. I cestami do těchto zemí vysvětlují někteří senátoři z Vysočiny, proč častěji chyběli při hlasování ve Valdštejnském paláci. Nejvíc nepřítomností měl František Bublan, který chyběl téměř na polovině hlasování. Mezi poslanci nejméně hlasoval Karel Tureček.

Bývalý šéf civilní rozvědky a exministr vnitra František Bublan (nestraník za ČSSD), který seděl ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, patrně za rok skončí s politikou.

Účast na hlasování poslanců a senátorů z Vysočiny

Poslanci

Senátoři (od roku 2016, celkem 566 hlasování):

Zdroj: webové stránky Poslanecké sněmovny a Senátu ČR

Už nechce obhajovat svoje senátorské místo na Třebíčsku. „Mám důchodový věk, blíží se mi sedmdesátka, nepodal bych už takový výkon,“ říká František Bublan.

Míra jeho výkonu prý ale není důvodem toho, proč mezi senátory z Vysočiny nejčastěji chybí u hlasování. „Jsem předsedou zahraničního výboru a zvlášť letos jsem byl strašně moc na cestách. Do toho přijímám spoustu delegací,“ vysvětluje Bublan.

V poslední době prý navštívil třeba Španělsko, Alžírsko, Maroko, Albánii, Srbsko či Kosovo. „Byli jsme i v uprchlickém táboře v Jordánsku, kde Česká republika zafinancovala výstavbu domků. Viděli jsme, jak tam žijí rodiny syrských uprchlíků,“ doplnil senátor.

Práce v Senátu se proto podle něj nedá měřit jen hlasováním, ale také počtem vystoupení a působením ve výborech.

„Já dělám každý den a mimochodem zrovna teď, kdy s vámi mluvím, jdu z práce. A nemám žádné vedlejší funkce. Prací v Senátu trávím většinu času,“ dodal.

Chřipka a zahraniční cesta, to znamená 167 absencí u hlasování

Jen o něco méně často než Bublan, celkem 227krát, chyběl u hlasování Jan Veleba, senátor zvolený na Havlíčkobrodsku. Ten se v poslední době hodně věnoval z funkce předsedy Straně práv občanů. Ta ale v posledních volbách propadla a Veleba dal svoji funkci k dispozici.

Prý stačila jedna chřipka a k tomu jedna daleká zahraniční cesta do Íránu s hospodářským výborem a lidovecký senátor František Bradáč z Velkého Meziříčí v poslední době 167krát chyběl u hlasování.

„Když se na jedné schůzi probírá hodně bodů, tak to početně naběhne. Byla za tím jen nemoc a zahraniční cesta. Hlasování dost vypovídá o práci senátora. Pokud to jde, tak se tam snažím být,“ ujistil Bradáč.

Mezi poslanci ukazují statistiky na nejmenší účast při hlasování u Karla Turečka. Ten byl v minulém volebním období zvolen za TOP 09 na Vysočině, později přestoupil k hnutí ANO. Na jeho kandidátce byl nyní opět zvolen v sousedním Jihočeském kraji.

A právě přestupem vysvětluje svoji nižší hlasovací účast. „V tom prvním období u TOP 09 jsem s mnohými věcmi nesouhlasil. S určitými hlasováními jsem se prostě neztotožnil a neúčastnil se jich,“ uvedl Tureček.

Když začal na jaře loňského roku hlasovat s klubem hnutí ANO, tak se prý jeho účast při hlasování za poslední rok a půl zvýšila. „To už jsem měl účast při hlasování osmdesát až pětaosmdesát procent,“ řekl poslanec.

Autor: