V Jihlavě přibyli placení politici, starat se mají o stadion i kulturu

  18:42
Jihlavští neuvolnění radní David Beke (ODS) a Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!) dostanou za práci pro město další odměnu. Zastupitelé jim schválili dohody, podle kterých si do konce roku mohou každý měsíc vydělat až 40 tisíc v případě Bekeho a 20 tisíc v případě Čermákové. Opozice to kritizuje.

David Beke (vpravo vedle svého stranického kolegy z ODS Jaroslava Vymazala) bude manažerem pro stavbu nového Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Od města za to dostane až 40 tisíc měsíčně. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Zavádět jakési placené funkce navíc určitě nechceme. Nová koalice vstupovala na magistrát s tím, že snížila počet členů rady (z 11 na 9, pozn. red.). Ale teď se nám tady rozšiřují placené pozice pro vybrané zastupitele a vybrané členy stran nové koalice. To je pro nás nepřijatelné, protože náklady, které jsou s tím spojené, jsou už v řádech stovek tisíc korun,“ pronesl Radek Popelka z opozičního hnutí ANO.

Podle primátorky Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) jsou však tyto smlouvy pro budoucnost a rozvoj města nutné. Radní jim věnují svůj volný čas.

„Avizovali jsme, že chceme změnit řízení města. Z jedenáctičlenné rady jsme udělali devítičlennou, aby všichni radní měli nad rámec své práce ještě další činnost. Některé oblasti nebyly obsazené, jak by měly, a proto stagnovaly,“ vysvětlovala primátorka.

Beke i Čermáková jsou neuvolněnými radními. To znamená, že hlavní příjem mají z jiného povolání. Za práci pro město tak dostávají odměnu, jejíž výše se řídí nařízením vlády. V Jihlavě je to 9 tisíc korun měsíčně.

Manažer na přestavbu stadionu by stál víc, tvrdí primátorka

Nově odsouhlasené dohody dávají oběma zmíněným radním konkrétní úkoly, o něž se mají letos starat. Beke má vést pracovní skupinu projektu s názvem Nový Horácký zimní stadion. Zároveň má dohlížet, koordinovat a organizovat všechny činnosti týkající se této největší investiční akce v novodobé historii města.

„Probíhá kolem toho spousta jednání. Kdybych vám ukázal diář, tak byste viděl, kolik času to každý den zabere. Týdně jsou to desítky hodin, kdy nejsem ve své vlastní kanceláři,“ uvedl Beke.

„Považujeme za nutné, aby se jeden člověk staral o tuto akci od začátku do konce. Jde vlastně o manažerskou funkci. A kdybychom měli platit manažera na stavbu Horáckého zimního stadionu podle cen, které určuje trh, bude to daleko víc,“ dodala Koubová.

Její kolegyně Silvie Čermáková pak dostala úkoly, které se týkají zejména kultury. Mezi ně patří komunikace s podnikateli ohledně možností podpory kulturních projektů, kvalitativní hodnocení podpořených projektů nebo kulturní sekce nově vznikající destinační agentury.

„S mým řádným zaměstnavatelem jsem domluvená, že změní moji mzdu na poloviční úvazek,“ sdělila Čermáková.

Dva radní mají na starosti kulturu? Exnáměstek Popelka se diví

Podle exnáměstka primátora města Popelky je tento krok důsledkem obsazení uvolněných pozic v městské radě. To podle jeho názoru není ideální.

„Vnímáme to trochu jako přiznání ne úplně dobré personální politiky. Pokud máme radního pro sport, školství a kulturu (Daniel Škarka z Fóra Jihlava, pozn. red.) a zároveň teď budeme mít další členku rady, která bude placená za činnosti v oblasti kultury, tak ta volba asi nebyla úplně nejšťastnější,“ podotkl Popelka.

Současné vedení však tvrdí, že podobné dohody o provedení činnosti se s politiky na magistrátu uzavíraly i v předchozích letech. Pouze byly zpracovány přímo úřadem. „Teprve od letoška máme ze zákona povinnost předkládat je zastupitelstvu,“ hájí postup Koubová.

Její předchůdce ve funkci a nynější opoziční zastupitel Rudolf Chloupek (ČSSD) však namítá, že většinou tito lidé byli placení z dotačních prostředků na konkrétní projekt, na němž pracovali. Tudíž nikoliv z městské kasy.