Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ples hejtmana je předvolební kampaň, tvrdí politici. Hejtman to odmítá

  14:22
Někteří liberečtí politici stejně jako v minulosti kritizují připravovaný hejtmanský ples. Tvrdí, že charita je pouze zástěrkou a ve skutečnosti jde jen o promyšlenou kampaň Martina Půty před říjnovými volbami. Hejtman Půta to však odmítá.

Podle kritiků je hejtmanský ples ve skutečnosti předvolební kampaní hejtmana Půty. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Politici přitom poukazují na fakt, že loni vyšel ples na téměř šest set tisíc korun, přitom charitativní organizace získaly z prodeje vstupenek i z darů pouze 175 tisíc. Zbylou částku zaplatil kraj ze svého rozpočtu.

„Pro letošní rok je opět na ples vyčleněno z rozpočtu, tedy z veřejných peněz, čtyři sta tisíc korun,“ upozornil Ondřej Konečný, místopředseda Strany svobodných občanů v Libereckém kraji. „V roce 2013 vynesl ples pro charitu 175 tisíc, stál však přes čtyři sta tisíc korun. Předloni se naštěstí nekonal a loni dostaly organizace podobnou částku jako v roce 2013, ač vyšel ples na 588 tisíc korun,“ upozornil.

Domnívá se přitom, že pokud by kraj namísto pořádání opulentních plesů předal peníze organizacím rovnou, dostaly by skoro třikrát více.

„Jenže to by se hejtman a jeho Starostové nemohli prezentovat jako spasitelé neziskového sektoru a svou volební kampaň by namísto z našich daní museli platit ze svého,“ dodal Konečný. Souhlasí s ním i opoziční zastupitelka ze Změny Zuzana Kocumová.

„Neodsuzuji pořádání plesu jako takového, ale od začátku jsem kritizovala fakt, že v okamžiku, kdy na něj jde čtyři sta tisíc korun z rozpočtu, je pokrytecké říkat, že si ples zachovává svou benefiční povahu. Možná, pokud by tam nebyl raut za sto padesát tisíc korun anebo dary v tombole byly jen od sponzorů. Ale pak se má jasně definovat, že je to reprezentativní akce kraje, nikoli charitativní,“ vysvětlila zastupitelka.

Hejtman Martin Půta kritiku odmítá. Navíc, jak sám říká, z loňského ročníku se poučil a letošním přípravám se náležitě věnoval.

„Obešel jsem osobně všechny sponzory, ušetřili jsme i za propagaci, pozvánku na akci jsme totiž rozesílali společně s novoročním přáním. A možná i díky tomu už máme vyprodáno téměř všech pět set vstupenek,“ přiblížil hejtman.

„Kritika od Zuzany Kocumové mě mrzí“

Už nyní je tak podle něj jisté, že výtěžek od sponzorů bude více než čtyři sta tisíc korun a ze vstupného zhruba čtvrt milionu. „Kritika mě mrzí, zvláště od paní Kocumové, která ještě před třemi lety s úsměvem vítala na plese hosty,“ podotkl.

Podle něj ples k Libereckému kraji patří, letos na něm vystoupí kromě moderátorky Terezy Kostkové také zpěváci Marek Ztracený a Dan Bárta.

Po několika letech obnovilo tradici primátorských plesů také město Liberec. Náklady na něj se vyšplhaly na 220 tisíc korun, radnici se na něm ale podařilo ještě vydělat. Příjmy ze vstupného i z příspěvků od partnerů města dosáhly dvě stě padesát tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že termín plesu se propojil i se svátkem všech zamilovaných, mohli páni koupit svým partnerkám žlutý tulipán za minimální cenu třiceti korun,“ uvedla Jana Kodymová, mluvčí magistrátu.

Vydělané peníze nicméně neskončí v městské kase, ale poputují do Dětského centra Sluníčko v Pekárkově ulici. „Předáme jim třicet až padesát tisíc korun, podle toho, jak se vedení města dohodne,“ upřesnila mluvčí.

Jsou plesy hejtmanů a primátorů zneužitím veřejných peněz a skrytou předvolební kampaní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. března 2016. Anketa je uzavřena.

ANO 150
NE 127