Politici riskují, aby stihli postavit nový pavilon nemocnice do voleb

  14:20
Pardubický kraj chystá stavbu centrálního příjmu v Orlickoústecké nemocnici za 340 milionů. Politici se snaží, aby byl pavilon dokončen v roce 2020, kdy budou krajské volby. Kvůli urychlení stavby se rozhodli riskovat. Akci to ale podle krajských úředníků může prodražit.

Budova centrálního příjmu Orlickoústecké nemocnice. | foto: Vizualizace Pardubického kraje

Za normálních okolností si investor počká na stavební povolení a podle připomínek úřadů a nejrůznějších institucí upraví projekt, podle něhož bude stavět.

Krajští politici při přípravě stavby pavilonu v Orlickoústecké nemocnici zvolili jiné řešení. U projektantů si objednali projektovou dokumentaci pro stavbu první etapy bez stanovisek a souhlasů úřadů a institucí.

Případné úpravy projektu hodlají řešit později. Mohli by tak ušetřit i několik měsíců, na druhou stranu riskují, že se akce prodraží.

„V dokumentaci pro provedení stavby nebudou zohledněny a nebudou do ní zapracovány případné podmínky uvedené ve stavebním povolení. Toto může přinést zvýšení nákladů stavby, včetně nákladů na úpravu projektové dokumentace,“ upozornili úředníci v důvodové zprávě pro radu kraje.

„Nebylo to rozhodnutí jednotlivce, sedělo nás nad tím dvacet. Ta rizika jsou ve zlomcích oproti nákladům na investici,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek (KDU-ČSL).

Dodal, že kraj chce stihnout akci dokončit v roce 2020 mimo jiné i kvůli dohodě o financování s Evropskou investiční bankou.

Na termínu trvám, říká hejtman

„Cílem je jednoznačně plnění termínu dokončení stavby v průběhu roku 2020 tak, jak bylo slíbeno na počátku tohoto volebního období. Na tom trvám a uděláme vše pro to, abychom stavbu v tomto roce dokončili,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Kvůli urychlení stavby politici rozhodli, že projekt rozdělí na dvě části. „Tou první, která bude zahájena již v letošním roce, je výstavba ostatních objektů s dokončením v roce 2019. V něm bude zahájena druhá etapa, která spočívá ve výstavbě samotné hlavní budovy centrálního příjmu,“ uvedl Línek.

Projektanti ze Sdružení EP - PAK, kteří vyhráli zadávací řízení s cenou bezmála sedm milionů korun včetně DPH, v novém dodatku smlouvy dostali od kraje tři pevné termíny, kdy mají postupně odevzdávat dokumentaci.

Jenže není jasné, zda tím politici nepřekročili zákon. Pokud by totiž provedli podstatné změny v zakázce na projekt pavilonu, mají povinnost hledat projektanty v nové soutěži.

„U prováděných termínových změn nelze vyloučit, že by mohly být posouzeny a sankcionovány jako takzvané podstatné změny závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku,“ napsali krajští úředníci v důvodové zprávě.

Línek řekl, že kvůli tomu ale odložení stavby pavilonu nehrozí. „Kdyby to někdo napadl, tak o tom bude muset rozhodnout soud, což potrvá dva až tři roky,“ uvedl Línek.

Potíží se nebojí ani krajský radní odpovědný za zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS). „V rámci diskuse k tomuto bodu jsem osobně nabyl dojmu, že uvedená rizika mají kolegové v rámci možného dostatečně ošetřena,“ uvedl.

Vedení kraje loni přiznalo, že termín dokončení pavilonu v roce 2020 je ohrožen. „Zpoždění mají projekční práce kvůli dohadům o dispozicích jednotlivých pater, proto jsem začal mít reálné obavy o zahájení a dokončení stavby,“ řekl loni v listopadu Netolický.

Nová nemocniční budova by měla být hotová ke konci roku 2020. Pavilon bude umístěn v blízkosti stávající budovy chirurgických oborů a operačních sálů a bude sloužit pro centrální příjem pacientů a v dalších podlažích pro intenzivní péči ARO a JIP.

Jakýkoliv pacient, který přijde do nemocnice se zdravotními obtížemi, vstoupí i k ambulantnímu vyšetření jedním vchodem. U recepce počká na vyšetření nebo diagnostiku RTG či CT.

Pacienti, které doveze záchranná služba, budou předáni zdravotníkům zvláštním vchodem, kde na lůžku s moderními přístroji pro záchranu života bude provedena diagnostika a lékaři rozhodnou o dalším postupu.