Poličským strojírnám se po výbuchu daří, teď potřebují stovku lidí

  16:10
K novým zakázkám potřebují nové lidi, dosavadní pětistovka nestačí. Poličské strojírny, jejichž areál poznamenala v únoru exploze trhavin, hledají nové zaměstnance poté, co si u nich armáda objednala především větší opravy obrněných transportérů.

Opraváři vojenské techniky ve svém areálu v Bořinách chtějí v příštích týdnech a měsících nabrat stovku pracovníků. | foto: STV Group

Poslední čísla z pracovního úřadu uváděla, že podíl nezaměstnaných na Poličsku činí pouhá dvě procenta. Strojírny přesto doufají, že uspějí. Jejich manažeři věří, že nalákají hlavně ty, pro něž je práce s vojenskou technikou atraktivní.

„Noví zaměstnanci se budou podílet například na zakázkách pro Armádu České republiky, jako je nedávno oznámená kontrola a údržba bojeschopnosti obrněných transportérů a bojových vozů pěchoty, na výrobě minometných nábojů či prodejně nejúspěšnějšího termobarického náboje TB-7V. Pracovníky poptáváme také na obsazení nové linky na výrobu nábojů 9 milimetrů Luger,“ řekl obchodní ředitel STV Group Jan Děcký.

Investice mají dosáhnout 700 milionů

Holding STV Invest, do kterého STV Group patří, plánuje v dalších letech investice do areálu přes 700 milionů korun.

Největší český výrobce velkorážové munice a jedna z předních společností v oblasti oprav vojenské techniky a dodávek náhradních dílů nabírá nové pracovníky na pozice automechanik, autoelektrikář, konstruktér, lakýrník, zámečník, výrobní dělník a další. Závod v Poličce je připraven na zvýšení produkce i díky investicím za poslední dva roky ve výši přes 240 milionů korun.

Běžné opravy vozidel se budou provádět na základě jednotlivých požadavků armády v poličském závodě, kde bylo v posledních dvou letech vybudováno moderní Centrum pro modernizaci a generální opravy těžké vojenské techniky. V tomto centru je nová ekologická lakovna a dílny vybavené moderními nástroji a diagnostickými přístroji.

Zaměstnavatel slibuje nadstandardní mzdové ohodnocení vzhledem k současné průměrné mzdě u dělnických profesí i řadu benefitů. „Uchazeči získají náborový příspěvek, pět týdnů dovolené, příspěvek na stravování, slevy na telekomunikační služby či podporu v osobním vzdělávání,“ dodal Jan Děcký.

Hala po explozi už neexistuje

O tom, jak je práce v areálu Poličských strojíren atraktivní, se mohou zájemci o práci spolu s jejich rodinami, ale i další lidé přesvědčit v sobotu 23. září, kdy firma pořádá od 9 do 14 hodin den otevřených dveří.

Halu, kterou silně poškodil v únoru výbuch trhaviny, však už nespatří. Její demolice skončila v době prázdninové celozávodní dovolené. Provoz lisovny na stejném místě společnost možná obnoví. Při nehodě se tehdy zranilo devatenáct lidí, z toho čtyři těžce.

Areál závodu v Poličce vznikl přibližně před sto lety, kdy byla v oblasti Bořiny založena První vojenská muniční továrna. Jejím úkolem bylo zajistit zásobování Československé armády municí.

Výroba i likvidace munice probíhala v této továrně nepřetržitě až do roku 1990, kdy byla výroba munice zastavena a speciální výroba byla utlumena. V roce 2015 se již pod názvem Poličské strojírny stala firma součástí holdingu STV Invest. Hlavní aktivity holdingu směřují do oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu, nyní v něm pracuje přes 500 zaměstnanců.