Poličské muzeum nabízí pestrý program jak strávit volné dny

  13:29
Jarní dny v Královských věnných městech každoročně patří mladým umělcům. Letošní již 18. výtvarný salon proběhne v Poličce. Tématem jsou letos SYMBOLY MĚST.

Kostel sv. Jakuba Většího v Poličce s rodnou světničkou Bohuslava Martinů. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Polička se bude prezentovat životem a dílem našeho slavného rodáka a světově uznávaného hudebního skladatele Bohuslava Martinů, který se narodil ve věži kostela sv. Jakuba roku 1890. V rámci výstavy se můžete těšit na pestrou nabídku umělecké tvorby žáků z deseti uměleckých škol.

Pokud vás ale více zajímá život a dětství již zmíněného slavného hudebního skladatele neváhejte a vystoupejte po bezmála 200 schodech do Rodné světničky B. Martinů. Z ochozu se můžete kochat nejen výhledem do širého okolí, ale jistě vás zaujme, jak na dvacetipěti metrech čtverečních mohlo žít osm lidí.

Pokud chcete vidět ty nejzachovalejší hradby ve střední Evropě, projděte si spolu se svou rodinou či přáteli část hradebního úseku, kde uvidíte město z masivní hradební zdi. Poznáte historii nejen středověkého města i jeho zlatý věk v období baroka, ale v neposlední řadě i to, jakým malebným městem se město Polička v jarním slunci stává...

A pokud ještě nebudete unaveni a budete mít chuť dozvědět se více, můžete v poličském muzeu navštívit stále expozice a vrátit se do středověku, vyzkoušet si tíhu brnění nebo si obléknout historické kostýmy. Vystřelit z laserové pušky nebo zkusit odměřit loket plátna. Odpovědi na otázky: Kolik skláren bylo v okolí a kolik jich je funkčních teď? Jak se nabírá sklovina a jak vypadá skleněná mucholapka? Naleznete v expozici Sklářství na Horácku.

Ve třídě Bohuslava Martinů nyní probíhá Velikonoční výstava je tentokrát zaměřená na roli chleba v běžném i svátečním životě našich předků.

Nejen pro děti, ale i hravé dospělé je připravena tradiční dotyková výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, která vás seznámí se zajímavostmi z období pravěku a starověku. Máte možnost vidět obrovského mamuta, postavu kovolitce z doby bronzové či keltského bojovníka s ženou. Do rukou si můžete vzít repliky zbraní a nástrojů, které lidé používali při lovu, výrobě předmětů nebo vaření. Jedná se o kopie pravěké keramiky, kamenné, bronzové a železné sekery, nože, kamenný srp, bronzový meč, velkomoravský štít atd. Můžete se vžít do role našich předků a vyzkoušet si keltský šat, drcení obilí, tkaní na vertikálním stavu nebo psát staroslověnským písmem - hlaholicí.

Více informací najdete na: www.cbmpolicka.cz