Nadřízení nepotrestali policistu, který zastavil řidiče podle tachometru

  13:20
Bez trestu bude nakonec policista, který na jaře na dálnici u Prostějova kontroloval řidiče kvůli rychlé jízdě na základě údajů z tachometru služebního vozu. Nadřízení sice policistu uznali vinným z kázeňského přestupku, pro jednání však mají i určité pochopení, současně však dodávají, že vše nebylo v pořádku.

„Agresivita řidičů v posledním období stoupá a vzájemná netolerance mezi řidiči i agresivní způsob jízdy můžou být příčinou těžkých dopravních nehod. Policisté jsou a nadále budou vedeni k řešení agresivního způsobu jízdy nedisciplinovaných jedinců za volantem. Policista zakročil a odstranil hrozící nebezpečí, jak mu ukládá zákon. Konal poté, co viděl vůz, jehož jízdu vyhodnotil jako nebezpečnou, bezohlednou a agresivní,“ uvedl mluvčí moravskoslezské policie Petr Směták

Současně ale připouští, že policista nezvolil správný úřední postup při samotném řešení podezření z přestupku. A právě proto byl uznán vinným z kázeňského přestupku.

„Příslušný služební funkcionář ovšem kvitoval aktivní přístup policisty a vzhledem k okolnostem upustil od uložení kázeňského trestu, neboť k nápravě policisty postačilo samotné projednání kázeňského přestupku,“ dodává Směták.

Video vyvolalo velký ohlas

Nestandardní policejní zásah se odehrál letos v březnu v odstavném pruhu na dálnici D46 kousek od Prostějova. Není jasné, co přesně zastavení auta předcházelo, samotná kontrola je však zaznamenaná na videu. To před časem zveřejnila firma Právní ochrana řidičů (POŘ), na sociálních sítích vzápětí vyvolalo velkou odezvu.

Policista, který pracuje právě v Moravskoslezském kraji, čelil kritice jak od zastaveného řidiče, tak i od některých diskutujících. Na základě hojně sdílené videonahrávky mu vytýkali, že byl oblečený v civilu, dále že auto se svým služebním vozem zastavil na nevhodném místě a navíc na sobě neměl reflexní vestu.

A to i přesto, že při příchodu k zastavenému vozu musel vstoupit do pravého jízdního pruhu a při žádosti o doklady v něm chvíli zůstal stát.

Na tento problém ho však kontrolovaný řidič upozornil a policista, jenž se prokázal služebním průkazem, se nakonec sám raději přesunul na spolujezdcovu stranu vozu.

Druhým problematickým bodem byl pak důvod zastavení a jeho řešení. Podle policisty řidič překročil povolenou rychlost. Na to mu ale řidič na videu odvětí, že „má antiradar“, a tak by chtěl vědět, jak je přestupek zaznamenán (společnost POŘ posléze na Facebooku uvedla, že antiradarem byl míněn pouze detektor radarového měření, nikoliv rušička, jejíž používání je nelegální - pozn. red.).

„Podle hodnoty na tachometru,“ odvětil policista, jenž poté nijak nespecifikoval, jakou rychlostí měl řidič jet. Konstatoval, že zmíněný přestupek řeší domluvou a po vrácení dokladů zamířil zpět do služebního vozu.