Policista varoval šéfy ubytoven před kontrolami, u soudu se přiznal

  14:36
Před plzeňským soudem stanul bývalý policista Petr Hynek, který je obžalovaný, že provozovatelům ubytoven vyzrazoval plánované kontroly cizinecké policie a nejméně jednou za to dostal zaplaceno. Hrozí mu až deset let vězení.

Třiapadesátiletý Petr Hynek se před Okresním soudem Plzeň-město zpovídá ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. 

Naopak z uplácení je obžalovaný podnikatel Viktor Tsapuka původem z Ukrajiny. Jemu hrozí až šest let za mřížemi. Tento cizinec požádal plzeňský soud, aby jednal v jeho nepřítomnosti.

„K Tsapukovi nemám, co bych dodal. Zcela se doznávám,“ uvedl u soudu Hynek, kterého nadřízení po 27 letech propustili od policie bez nároku na výsluhu.

Podle státního zástupce nejméně od července do listopadu 2017 dostávali od Hynka informace čtyři cizinci provozující v Plzeňském kraji ubytovny. Dohromady šlo o téměř tři desítky textových zpráv nebo hovorů.

„Poskytoval neveřejné informace o plánovaných akcích cizinecké policie v úmyslu umožnit čtyřem cizincům přijmout před kontrolami taková opatření, která umožní zakrýt porušování předpisů v oblasti ubytování a zaměstnávání cizinců. Osobám, kterým informace poskytoval, umožnil neoprávněný prospěch,“ uvedl státní zástupce.

Dodal, že nejméně v jednom případě, a to 8. listopadu 2017 kolem 15.45 hodin v Rokycanech na Malém náměstí přijal Hynek od Viktora Tsapuka úplatek ve výši 20 tisíc korun jako odměnu za poskytované informace.

Obžalovaný expolicista se snažil soudu nejprve vysvětlit, že informace předával proto, aby provozovatelé umožnili vstup do ubytoven.

Zprávy jsem začal posílat sám od sebe, řekl obžalovaný

„Měli jsme několikrát do roka povinnost ubytovatele fyzicky kontrolovat. Když jsme začínali a jeli na ubytovnu bez ohlášení, pokud bylo zamčeno, neměli jsme se jak dostat dovnitř. My jsme se potřebovali dostat dovnitř třeba při pátrání po osobách,“ tvrdil souzený expolicista.

Později připustil, že si myslel, že by po odchodu od policie našel u Tsapuka práci. „Jednou nebo dvakrát se mi zmínil, že zaměstnává Čechy, Slováky a další, které dobře platí a mají služební auta. Asi jsem se mu chtěl zavděčit, kvůli práci. Začal jsem zprávy posílat sám od sebe. Blbost asi,“ řekl Hynek.

Detektivové Generální inspekce bezpečnostních sborů zatkli Hynka krátce po převzetí peněz v Rokycanech. On tvrdí, že peníze viděl, až když je před ním z obálky vyndali. Peníze prý pro sebe nepotřeboval. „Já nevěděl, jestli tam jsou peníze, dokumenty nebo kopie pasů,“ tvrdí obžalovaný.

Soud v případu zatím nerozhodl, hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků.

Autor: