Cizinci nelegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda je 7 milionů

  13:58
Pražští kriminalisté dopadli trojici cizinců, která na internetu nabízela filmy a seriály bez souhlasu majitelů práv. Vzniklou škodu vyčíslili policisté na více než sedm milionů korun, trojice pirátů reklamou vydělala 200 tisíc korun. Nyní jim hrozí až osm let vězení, soud nevyhověl státnímu zástupci a cizinci jsou stíháni na svobodě.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Kriminalisté druhého oddělení hospodářské kriminality z třetího policejního obvodu provedli realizaci případu neoprávněného nakládání s autorskými díly, tedy pirátství, pod krycím názvem „Promítač“,“ uvedl mluvčí krajské policie Jan Daněk.

Policisté se začali případem zabývat na základě informací od České  protipirátské unie v květnu 2017. Rozsáhlé prověřování jim ukázalo na tři podezřelé cizince. 

Ti měli v době od října 2014 do prosince 2018 nabízet prostřednictví internetových stránek 863 filmů a seriálových sérií bez souhlasu nositelů práv k dílům. 

Filmy a seriály mohli lidé sledovat on-line na stránkách, kde se zobrazovala reklama. Z ní trojice získávala peníze, celkově měli obdržet přibližně 200 tisíc korun. 

„V rámci realizace případu kriminalisté zadrželi tři cizince (21, 24 a 26 let) a zahájili s nimi trestní stíhání pro trestný čin porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, za což v případě odsouzení hrozí až osm let odnětí svobody,“ řekl Daněk.

Zabavená technika v rámci akce „Promítač“, kdy policisté zadrželi trojici...
Zabavená technika v rámci akce „Promítač“, kdy policisté zadrželi trojici...

Policisté provedli dvě domovní prohlídky, při kterých zabavili počítače a paměťová média. Kriminalisté uvedli, že poškozeným vlastníkům práv k filmům a seriálům vznikla škoda přes 7 milionů korun. 

Při zadržování mladíků byla přítomna zásahová jednotka, protože panovala obava, že by mohli být ozbrojeni. Což se nakonec nepotvrdilo a zadržení bylo v klidu. 

„Kriminalisté podali podnět na vzetí stíhaných osob do vazby, což státní zástupce akceptoval, nikoliv pak následně soud. Stíhaní je tedy vedeno na svobodě,“ dodal Daněk.

Autor: