Policista psal řidičům jiné pokuty, než vykazoval. Získal čtyřicet tisíc

  9:32
Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila policistu ze severu Čech, který falšoval pokutové bloky. Část pokut sice odevzdal, ale desítky tisíc korun si nechal. Za to mu hrozí až tři roky vezení. Inspekce hledá další podvedené řidiče.

Takto vypadá zfalšovaný pokutový blok: Bod č. 1 až 6 je vypsán formou průpisu. Bod č. 8 (kde je zaznamenána částka) je dodatečně vypsán propisovací tužkou. | foto: Generální inspekce bezpečnostních sborů

„Policista již není ve služebním poměru,“ řekl Zbyněk Dvořák, náměstek šéfa krajské policie pro službu kriminální policie a vyšetřování.

„Policista z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje za prvních devět měsíců loňského roku ukládal řidičům pokuty příkazem na místě. Obohatil se nejméně o 40 200 korun,“ řekla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová.

Silniční kontroly prováděl policista po celém Ústeckém kraji. Při vypisování pokut zapsal do bločku řidiče vyšší částku a nižší pak do části bloku, který odevzdával s penězi na útvaru. Takto se obohatil ve více než stech případech.

„Žádáme tímto i ostatní řidiče z regionu, kterým byla od 1. ledna 2018 uložena příkazem pokuta na místě a vypsanou část pokutového bloku stále ještě vlastní, nechť se obrátí telefonicky na číslo 974 839 734,“ vyzvala mluvčí.

Generální inspekce bezpečnostních sborů policistu obvinila ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. „V případě prokázání mu hrozí šest měsíců až tři roky za mřížemi nebo zákaz činnosti,“ doplnila Nguyenová.

Autor: