Směnou větších peněz při malém nákupu obrali podvodníci desítky pokladních

  12:36
Dva Slováci si osvojili neobvyklý způsob rozměňování bankovek, při kterém se jim pravidelně dařilo okrádat pokladní. V celé republice uspěli více než šedesátkrát. Jenže neušli pozornosti policie, která oba výtečníky nakonec dopadla.

Policie z taktických důvodů nechce postup pachatelů moc konkretizovat. Uvedla pouze, že muži ve věku 38 a 43 let měli pevná pravidla. 

Celková částka, se kterou při jedné transakci operovali, nikdy nepřekračovala čtyři tisíce korun. Současně něco drobného nakoupili a jeden z nich se pak s pokladní dal do řeči, aby komplic s neprávem získanými penězi měl dostatek času k úniku.

Jak policisté upozorňují, nikdo jiný takový styl podvodů při výměně peněz v tuzemsku neprovádí.

Cesta k mužům vedla přes jejich auto

„Ještě jsme se s tím nesetkali. Jeden ze zadržených přiznal, že si o tomto způsobu podvodné směny peněz přečetli asi před dvaceti lety ve slovenském médiu, přičemž snad pochází z Balkánu,“ uvedl ostravský kriminalista Vladimír Zetek.

Na dotaz novinářů, jestli by fintu nepopsal blíže, se jen pousmál: „To opravdu nemohu.“

Dvojice podvodníků si trik vyzkoušela nejprve na Slovensku, kde však byli odhaleni. Tak se rozhodli přejet hranice. „Kromě jednoho působili ve všech tuzemských krajích, velikost obchodu nerozhodovala,“ přiblížil policista.

Po prvních oznámeních z okradených obchodů a z kamerových záběrů různé kvality se vyšetřovatelům podařilo zjistit, jakým automobilem podvodníci jezdí, pak také registrační značku. Pak už jen čekali, až podezřelí zase přijedou ze Slovenska do České republiky.

Pro jednoho to měl být poslední výjezd za hranice

Když se tak loni v září stalo, byli oba muži zadrženi nedaleko Brna. „Mladší z nich spolupracuje, vyšetřování je vedeno na svobodě. Oběma hrozí vězení od jednoho do pěti let vězení,“ uvedl vyšetřovatel.

Po zadržení museli policisté zjistit všechny případy, které má dvojice na svědomí. Nakonec se bilance zastavila na 62 případech od května 2017 do loňského září. Celková škoda činí 230 tisíc korun.

Oba obvinění byli dosud nezaměstnaní, ale jeden z nich měl šanci na stálou práci. Výjezd do ČR, při kterém byli zadrženi, prý považoval za svůj poslední.

Autor: