Policie obvinila exstarostu z navezení zeminy a suti na uzavřenou skládku

  4:52
Policisté stíhají exstarostu Určic na Prostějovsku Vlastimila Konšela za to, že na bývalou obecní skládku poblíž vesnice nechal načerno vyvézt tisíce tun odpadu. Za trestný čin neoprávněného nakládání s odpady mu hrozí až dva roky vězení. Konšel jakékoli pochybení odmítá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Jednašedesátiletý muž jako starosta obce umožnil na již uzavřené skládce tuhých komunálních odpadů navážení výkopové zeminy a stavebních sutí. Tohoto skutku se dopouštěl v období od roku 1997 do roku 2015. Celkem tak byly na bývalou skládku umístěny odpady v množství přesahujícím 6 500 tun,“ sdělil mluvčí policie František Kořínek.

Necelé dva tisíce tun jedna z firem později odvezla, zbytek však na skládce zůstává. Revitalizace by přišla na více než milion korun. Určice už kvůli skládce dostaly pokutu ve výši šedesát tisíc korun od České inspekce životního prostředí, inspektoři obci zároveň nařídili, aby zhruba 700 tun odpadů z lokality odvezla.

„Pokutu už jsme zaplatili a v rámci trestního řízení nyní budeme uplatňovat náhradu škody. Daleko horší je však rozhodnutí inspekce, že máme zhruba 700 tun odpadu odvézt. To je totiž jen kapka v moři na skládce, na které jsou tisíce a tisíce tun. Odvoz by byl proto velmi komplikovaný,“ tvrdí současná místostarostka Určic Marie Slezáková.

„Rozbory navíc ukázaly, že tam jsou překročeny limity pro škodlivé látky. Nabídka jedné z firem na odvoz tak byla kolem milionu korun, což je pro obec velký problém,“ dodala.

Obec se chce bránit, starostka viní svého předchůdce

Předchozí starosta Konšel, který kvůli skládce skončil ve funkci, ale pochybení odmítá.

„Proti policejnímu obvinění podám stížnost a jsem přesvědčený, že to dopadne dobře. Mám spoustu argumentů, které předložím,“ reagoval.

V době uzavření byla skládka podle něj v katastrofálním stavu. Pravidelně sem proto zval pracovníky z životního prostředí na tehdejším okresním úřadu, přesto se nepodařilo zabránit znečištění vod například při přívalových deštích.

„Požádal jsem proto stavební a zemědělskou komisi při radě obce o rozhodnutí skládku terénně upravit. Z tohoto důvodu jsme tam ukládali stavební suť. Jezdili jsme tam pravidelně na místní šetření a v roce 2007 jsme dokonce nechali zpracovat projekt rekultivace. Skládka dnes vypadá přesně podle tohoto projektu,“ brání se bývalý starosta.

Rozhodnutí inspekce podle něj není správné a obec by se měla ohradit. Pokud na skládku někdo vyvezl něco dalšího načerno, za to jako starosta podle svých slov nemůže nést odpovědnost.

Obec Určice se proti sankcím rozhodla bránit. Požádala o prodloužení termínu, dokdy musí odvézt 700 tun odpadu, a proti rozhodnutí inspekce podala příslušné správní žaloby.

„Bráníme se tím, že obec za to nemůže. Bývalého starostu k ničemu nezmocnila rada ani zastupitelstvo. Za dvacet let z toho obec neměla ani korunu,“ argumentuje místostarostka. Původní termín, dokdy měly Určice část odpadu ze skládky odvézt, uplynul již v letos v létě, místostarostka nyní doufá, že inspekce vyjde obci vstříc.