Policisté v Pardubicích mají kvůli cizincům posily z Bulharska a Rumunska

  8:30
Českým policistům v Pardubicích přijeli na tři měsíce vypomoct jejich dva kolegové z Rumunska a dva z Bulharska. Pardubický kraj je tak společně s Plzeňským a Středočeským mezi prvními kraji, které novou zahraniční spolupráci zkouší.

Nové policejní posily z Rumunska a Bulharska vypomohou pardubickým policistům v ubytovnách s velkou koncentrací cizinců. | foto: Policie ČR

Přítomnost zahraničních policistů v Pardubickém kraji vyplývá z toho, že se zde nachází řada průmyslových zón, ubytoven a zahraničních dělníků. Policisté budou působit pod velením českých policistů a jejich role je spíše podpůrná v oblasti prevence a komunikace s jejich krajany.

Fotogalerie

„Rozhodl jsem se na základě toho, že umím anglicky. Bude to pro mě velmi dobrá zkušenost, jak čeští kolegové řeší situace. Jedním z motivů bylo i pomoci jednat s bulharskými dělníky, kteří zde pracují,“ řekl bulharský policista Jordan Jordanov. Zatím podle svých slov neměl příležitost řešit větší problém.

Čtyři policisté slouží u svých policejních sborů sedm až patnáct let. Někteří za sebou mají i jiné zahraniční mise a podobné zkušenosti. Jejich pracovní náplní je doprovázet příslušníky cizinecké policie při pobytových kontrolách, které vykonávají na ubytovnách Hůrka nebo Harmony v Pardubicích. 

Jejich úkolem bude také kontrolovat cizince ve firmách. Účastní se také pohotovostní činnosti, na obvodních odděleních v Pardubicích na Dubině a v Polabinách budou dohlížet na pořádek.

„Jsou to hlídky beze zbraně, jsou přítomni kontrolám cizinecké policie, jsou mediátory některých akcí. Jejich přítomnost se nám osvědčuje v tom, že se otvírají cesty mezi námi a občany ze zahraničí, kteří tady působí,“ řekl Marcel Daníček, náměstek pověřený řízením pardubické krajské policie.

Kraj by uvítal podobnou spolupráci s Ukrajinou a Mongolskem

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický zmínil, že mnohem větší respekt daných národností budou cizinci mít, když k nim někdo promluví rodným jazykem.

„Podobnou smlouvu o spolupráci bychom potřebovali mít s Ukrajinou. V oblastech, kde vnímáme latentní, ale i závažnější trestnou činnost, se ukazuje, že pokud k pachateli hovoří někdo jeho řečí, je pak účinnější i další postup,“ řekl Netolický. 

Kromě Ukrajiny by pro podobnou spolupráci získal i policisty z Mongolska. Právě zástupci z této asijské země mají velké pracovní zastoupení.

Část nákladů na pobyt čtyř zahraničních policistů platí jejich země, část Česká republika. Princip spolupráce je podobný tomu, kdy čeští policisté vypomáhají v létě v Chorvatsku.