Policisté v Hradci stíhají řidiče v limuzíně po policejním prezidentovi

  15:20
Policisté v Královéhradeckém kraji dostali limuzínu značky Audi pro skrytý dohled na dálnici D11 a silnicích první třídy. Před nimi používal auto, které jezdí rychlostí přes 250 kilometrů za hodinu, policejní prezident.

Dopravní policisté v kraji už používají k dohledu na silnicích civilní škodovky. Nyní k nim přibyla i černá limuzína Audi A8 vybavená silným motorem, moderní technikou i defibrilátorem.

Hodit by se mohla také při pronásledování kradených aut, která po dálnici D11 převážejí kurýři ze západní Evropy do Polska.

„I to byl důvod, proč je toto vozidlo právě na našem dálničním oddělení. D11 ve směru na Polsko představuje jeden z tahů, který kurýři využívají. Pokud si vzpomínám, loni jsem chytili čtyři vozidla a zajistili pachatele, kteří je převáželi. Kurýři jsou často pod vlivem návykových látek a upozorní na sebe sami specifickou riskantní jízdou,“ uvedl vedoucí odboru služby dopravní policie Královéhradeckého kraje Petr Dušek.

Černá limuzína je v provozu zhruba týden a všimnout si jí mohli třeba návštěvníci Světového poháru v lyžování ve Špindlerově Mlýně.

„Vozidlo máme z policejního prezidia. Vím, že v nedávné minulosti v něm jezdil přímo pan policejní prezident. Má 400 koní, pohon všech čtyř kol, automatickou převodovku, maximální rychlost lehce nad 250 kilometrů v hodině,“ popsal Dušek.

Automobil má také takzvaný look na čtení registračních značek umožňující automatickou lustraci. Tak hlídka okamžitě zjistí, zda se po vozidle nepátrá a zda má vše v pořádku v registru technických kontrol.

„Vůz má kamerový systém vpředu i vzadu, zastavovací pásy i automatický elektronický defibrilátor. Dále je vybavený GPS lokátorem, díky kterému operační důstojník v Hradci Králové i dozorčí služba na dálničním oddělení vidí přesnou pozici vozidla. K měření rychlosti používáme ruční laserový radar,“ řekl šéf hradeckých dopravních policistů.

Nyní mají dopravní policisté v Královéhradeckém kraji pro takzvaný skrytý dohled dva civilní vozy Škoda Superb a pět aut Škoda Octavia.

„Během dvanáctihodinové služby najezdíme zhruba 300 až 400 kilometrů. S dosavadními auty kolegové ročně najezdili okolo 100 až 120 tisíc kilometrů. Nové vozidlo budeme používat na všech dopravou zatížených komunikacích v rámci celého kraje, to znamená na převážné většině silnic prvních tříd a na dálnici,“ přiblížil Dušek.

A popisuje zásahy, které mu nejvíce utkvěly v paměti: „Měli jsme dvě honičky, obě auta značky Audi byla odcizena v Rakousku a obě pronásledování skončila dopravní nehodou na stejné křižovatce ve tvaru T v hradeckých Kuklenách. Jeden řidič odbočil doleva a havaroval do příkopu, druhý jel doprava a skončil v prodejně hudebních nástrojů. Je na tom vidět, že není potřeba se za nimi úplně honit, ale počkat si.“

Defibrilátor ve výbavě policejních aut často slouží nejen pro záchranu životů posádek aut při dopravních nehodách.

„Už jsme ho využili v několika desítkách případů. Záchranná služba nás vysílá také do okolních obcí. V mnoha případech dojedeme k pacientovi dříve než záchranka,“ řekl Dušek.

Nový rychlý policejní vůz vždy zajímá motoristické fanoušky

Podle policistů se řidiči při kontrolách o civilní policejní auta často zajímají. „Vždy, když doplníme naši flotilu o nové vozidlo, vyvolá to zájem motoristických fanoušků, zajímá je zejména rychlost,“ potvrdil krajský policejní ředitel David Fulka.

S limuzínou audi je v současnosti v kraji schopno jezdit pětadvacet dopravních policistů.

Silné vozy používá policie i v dalších krajích. V květnu 2017 veřejnost zaujal případ z Jihomoravského kraje, kdy policisté svezli ve sportovním BMW i8 zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše. Řidič však zkolaboval, Kruliš se těžce zranil a vozidlo za čtyři miliony korun bylo zničeno.

Generální inspekce bezpečnostních sborů po půlročním vyšetřování věc uzavřela s tím, že nezjistila protiprávní jednání policistů.