Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

  7:12
Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené sociální sítě ale navštěvují čím dál mladší děti, které se stále častěji stávají obětí internetových útočníků. Policie řeší už i útoky na žáky prvního stupně základních škol.

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Jihomoravští kriminalisté se proto rozhodli na několik nebezpečných případů z poslední doby upozornit. Děti jsou podle nich velice bezprostřední a často na sebe hned v první zprávě prozradí osobní údaje. Pro útočníka je snadné během několika desítek minut získat i obnažené fotografie nezletilých. 

Stejně tomu bylo u šestnáctileté dívky, která své nahé fotografie odeslala po necelé hodině chatování. Pachatel, jen o něco málo starší než ona, ji s nimi pak vydíral více než rok. Problém nakonec odhalila až matka dívky, která vše nahlásila policii.

Naopak takřka ukázkově se zachovalo pět žáků základní školy ve věku 11 až 15 let, kterým pachatel odeslal fotografii svého přirození a požadoval od nich jejich snímky. Konverzace probíhala mezi polednem a půlnocí. Vše nahlásili učitelce, která případ taktéž oznámila policistům. Ti pachatele dopadli.

Policie rozděluje útočníky do dvou kategorií podle motivu jejich činu – pomsta a tvorba dětské pornografie. Prvního zmíněného se dopouštějí často vrstevníci nezávisle na pohlaví. Do druhé kategorie ale spadají starší muži, kteří získanou fotografii považují za trofej a neváhají se s ní pochlubit na různých fórech. 

„Jakmile je fotografie jednou odeslána, začíná si žít svým životem. I když ji třeba smažeme z jedné sociální sítě, za rok nebo za dva se klidně může zase objevit jinde,“ varuje kapitánka Zdeňka Procházková, která se věnuje bezpečnosti v kyberprostoru.

Některé zprávy jsou velice sprosté

Zasílání nahých fotek není zdaleka problém jen u dívek. Naopak fotografie chlapců jsou mezi útočníky vysoce ceněné. Pachatel často konverzaci začíná lichotkou či zmínkou o modelingu. Některé zprávy bývají i velice sprosté. Někdy útočníkovi ale stačí jen profilová fotografie dítěte, ze které poté udělá koláž s nahým tělem někoho jiného.

„Děti se často zaleknou i takovéhoto jednání a nechají se jím zmanipulovat,“ doplnil mluvčí jihomoravských policie Pavel Šváb.

Policisté se takovýmto případům snaží raději předcházet. Projekt Bezpečně v kyberprostoru spustili v loňském roce. Za rok proškolili více než 2 700 školáků.

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě:

16. srpna 2018

Autoři: