Policie se chystá na fanoušky Baníku a Opavy. Minule jich zadržela padesát

  14:56
Na pět set policistů se v neděli sjede do Opavy, aby ohlídali bezpečnostní situaci v souvislosti se zápasem opavského SFC s Baníkem Ostrava. Derby policie hodnotí jako vůbec nejrizikovější ve fotbalové nejvyšší soutěži.

Záběr z policejního zákroku před utkáním Opava - Baník loni v březnu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Do Opavy se podle odhadů chystá přes tisíc fanoušků Baníku. „Připravujeme se už čtrnáct dní, účastnit se bude asi pět set policistů. Sjedou se i z jiných krajů, z Ústeckého, Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého. Půjde o příslušníky různých složek včetně například dopravních policistů, kteří budou regulovat dopravu. Opatření začne v neděli dopoledne,“ informoval krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Většina fanoušků Baníku do Opavy dorazí speciálně vypraveným vlakem. Ten pojede z Českého Těšína přes Karvinou a Ostravu na opavské východní nádraží, kam dorazí deset minut před polednem.

Pak by se masa příznivců měla pod dohledem strážníků a policie přesunout na stadion.

Samotný zápas začíná ve dvě odpoledne. „Fanoušky se budeme snažit vést za účasti antikonfliktního týmu mimo centrum města,“ řekl náměstek policejního ředitele Radim Daněk, který bude nedělní akci velet.

Trasa na stadion povede z východního nádraží přes sady Svobody, Beethovenovu a Krnovskou ulici na Kasárenskou a odtud kolem Penny Marketu na Rybářskou a náměstí Sv. Trojice.

V úterý policisté nacvičovali taktiku přímo na stadionu.

Rovněž upozorňují  řidiče, že v neděli mezi jedenáctou a sedmnáctou hodinou mohou narazit na dopravní omezení. Připraveny jsou objízdné trasy. „Dopravní omezení bude jen to nejnutnější, postupovat budeme operativně, vždy podle průchodu fanoušků,“ doplnil Kužel.

Opava poskytla více lístků. Očekává za to férové chování

Opava uvolnila pro fanoušky Baníku 1 009 vstupenek. „Je to třikrát více než při posledním vzájemném zápase. Bereme to jako vstřícné gesto a věříme, že se budou chovat férově,“ komentoval předseda představenstva SFC Opava Marek Hájek. Už v polovině tohoto týdne byly vstupenky vyprodané.

Fotogalerie

Opavský primátor Tomáš Navrátil doporučuje lidem neparkovat auta po trase pochodu fanoušků a zajistit před domy věci, které by mohly být zneužity jako zbraň nebo by mohly být zničeny.

„Pro odstavení aut lidem uvolníme parkoviště v areálu magistrátu na Krnovské ulici, které sledují kamery. Zároveň prosíme občany, aby v neděli nechodili na procházku do Městských sadů,“ upozornil.

Do sadů nebude zajíždět ani MHD, omezení se dotkne linek 217 a 218.

Naposledy se fanoušci Baníku a SFC v Opavě setkali v roce 2017. „Tehdy došlo k sedmi desítkám přečinů. V pětadvaceti případech šlo o trestný čin, pětačtyřicet bylo přestupků. Vše je dořešeno,“ konstatoval Kužel. Na místě tehdy policisté zadrželi padesát chuligánů, většinou se hlásících k ostravskému klubu.

Video z dramatického dění před utkáním Opava - Baník v březnu 2017