Muž volal policistům, že vymyslel zbraň, co zastaví světovou válku

  10:20
„V bytě mě ohrožuje elektřina. Požaduju pomoc a měření,“ oznamovala policistům v únoru starší žena. Pak se rozpovídala. Za vše mohl soused... To je jeden z mnoha kuriózních případů, které letos zažili jihočeští policisté, hasiči i záchranáři.

Policisté na tísňové lince 158 měli ze zlovolných telefonátů těžkou hlavu. | foto: Policie České republiky

Zmíněná žena z úvodu článku policistům „vysvětlila“, že měl vše na svědomí soused ze spodního bytu, který jí přes zeď do těla pouštěl elektřinu a vlny. „Policisté tak nakonec nekontaktovali energetický dispečink, ale psychiatrické oddělení,“ popisuje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Další náročnou noc zažili operační důstojníci linky 158, když řešili oznámení muže, který vymyslel projekt na zbraň, co zastaví světovou válku. Navíc popisoval, že trénuje šestý smysl, teleportaci a umí komunikovat i s umělým mozkem.

„Muž těmito informacemi policisty opakovaně zahlcoval na tísňové lince 158. Telefonáty ukončil až nápad jednoho ze sloužících policistů, který muže přesvědčil, aby ještě tyto své schopnosti potrénoval a pak nabídl své dovednosti federálním agentům,“ líčí Matzner. Nápad muže zaujal. Slíbil, že bude trénovat, a přestal volat.

„Vrahové se maskují jako kameníci“

Skoro reálné vyšetřování vraždy rozjel v listopadu muž, který policistům do telefonu věrohodně líčil, že mu právě před domem v Českých Budějovicích zastřelili otce a teď se chystají na něj.

„Uslyšel ránu a pak prý otec padl na zem. Vrahové se maskují jako kameníci, pokládají před domem nový chodník. Zastřeleného otce teď právě uklidili. Policisté nakonec zjistili, že duševně nemocnému oznamovateli stačilo k tomuto telefonátu jen několik okamžiků, kdy ho pečovatel nechal samotného poblíž telefonu,“ podotýká Matzner.

Klokan s mládětem na silnici

O vtipné historky se v letošním roce postarala i zvířata. Když policistům zavolal v dubnu kolem desáté večer řidič autobusu, že viděl běžet po silnici u Perneku klokana s mládětem v kapse, zapochybovali nejdříve strážci zákona o jeho střízlivosti. „Ale hlas v telefonu tomu nenasvědčoval. Konečné zjištění překvapilo i policisty. Klokan skutečně utekl ze soukromé mini ZOO,“ usmívá se Matzner.

Chůze po namrzlém chodníku, uklouznutí, pád. To je situace, kterou zažil každý člověk. Horší ale je, když to na ledovce podklouzne koni. Dostat se zpátky na čtyři nohy je totiž mnohem náročnější než na dvě. Právě takový případ řešili jihočeští hasiči hned v lednu letošního roku na Jindřichohradecku.

„V Lodhéřově v areálu chovu koní na zledovatělém povrchu kůň upadl a nemohl se zvednout. Na místo byli přivoláni hasiči. Ti se s ošetřovatelem dohodli, že náledí kolem koně posypají pískem a zkusí, jestli bude moci vstát sám,“ vypráví mluvčí hasičů Vendula Matějů. Podařilo se, koně pak ošetřovatel odvedl do stáje, kde jej pro jistotu prohlédl veterinář.

Pes ve třetím patře na parapetu

Co přesně znamená, když se vyvádějí psí kusy? Tak to předvedlo soběslavským hasičům v červnu štěně v obci Sviny na Táborsku. Rozhodlo se totiž detailně prozkoumat auto. Prostrčilo hlavu skrz disk u kola, jenže vyndat už ji nedokázalo. „Hasiči mu potřeli hlavu jedlým olejem a jemně ho vyprostili. Majiteli pak štěně předali bez jakéhokoli viditelného zranění,“ říká Matějů.

Další psí adept pochází z Českého Krumlova. Chlupáč vylezl ve třetím patře na okenní parapet. Zpátky domů už se mu ale nechtělo. Úkol tak znovu zůstal na hasičích. Ti začali stavět k oknu automobilový žebřík, čímž tak zaujali psa, že ho majitel mezitím nepozorovaně odchytl z vedlejšího okna a vtáhl do bytu.