Auta v Lovosicích poškodila záhadná žíravina, čeká se na rozbory

  8:04
Neznámá žíravina poničila auta zaparkovaná v Terezínské ulici v Lovosicích. Vozy pokryla fialová látka, která spadla spolu s deštěm a i po umytí zanechala na karoserii stopy. Zatím se ale neví, odkud se vzala.

(ilustrační snímek) | foto: Foto: Pavel MotlíkMF DNES

Událost se stala v druhé polovině října. Jeden z motoristů se domáhal náhrady škody u své pojišťovny, ta však upozornila, že případ je nutné nejprve vyšetřit. 

Přivolaní policisté za přítomnosti úředníků odboru životního prostředí lovosické radnice odebrali z vozidel vzorky neznámé látky a odeslali je do laboratoře. Kolik je takto poškozených vozidel, neuvedli. Výsledky rozborů měly být známy v polovině listopadu, ale nakonec expertiza potrvá déle. 

Podle policejní mluvčí Šárky Poláčkové se událost stále vyšetřuje.  „Čekáme na výsledky šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP), očekáváme je koncem roku,“ uvedla. 

„Ptal jsem se místních firem Lovochemie a Glanzstoff Bohemia a jejich zástupci mi řekli, že událost zkoumají a zpracovávají se odborné posudky,“ řekl iDNES vedoucí lovosického odboru životního prostředí Vojtěch Hamerník. Tyto posudky by měly podle jeho zjištění být k dispozici taktéž do konce roku. 

Jaroslav Hájek z oddělení ochrany ovzduší ústecké ČIŽP nicméně upozornil, že téměř stejný problém s potřísněnými auty se v Lovosicích řešil i před rokem, ale nic se nevyšetřilo. „Nikdo z odborníků totiž neurčil, o jakou látku se přesně jedná,“ podotkl Hájek. 

Způsobenou škodu zatím majitelé vozidel nevyčíslili.

Autor: