Cyklista vyjel pod vrchol šumavského Poledníku, tam zkolaboval a zemřel

  15:48
Pár metrů pod vrcholem šumavského Poledníku dnes zkolaboval šestapadesátiletý cyklista. Přivolaným záchranářům už se ho nepodařilo oživit. V současných vedrech by lidé neměli přeceňovat své síly. Je třeba počítat s tím, že i na horách panují vysoké teploty.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Cyklista z Rakouska jel na horském kole. Několik lidí vidělo, jak zastavil, stěžoval si na nevolnost a vzápětí se sesunul k zemi.

Přihlížející ho okamžitě začali oživovat a prostřednictvím mobilní aplikace Záchranka odeslali přesnou polohu, kde se nacházejí.

Petr Pospíšil mladší z Horské služby Šumava vyjel na místo v terénním autě. Když přijížděl, lidé stále muže oživovali. 

„Nasadil jsem automatický externí defibrilátor. Ten však nedoporučil ani jeden výboj. I přes naši snahu obnovit u muže srdeční činnost nedošlo ani k náznaku zlepšení stavu,“ uvedl Pospíšil.

Přivolaní letečtí záchranáři z Líní u Plzně byli nad Poledníkem do dvaceti minut. Protože nebylo kde přistát, lékařku spouštěli k pacientovi po laně z vrtulníkového jeřábu.

„Ani nasazení přístroje na automatickou nepřímou masáž srdce nevedlo ke zlepšení stavu,“ popsal horský záchranář. Lékařka po desítkách minut trvající resuscitaci potvrdila smrt pacienta.

Pijte a nepřeceňujte své síly, radí horští záchranáři

Byl to druhý podobný zásah horských a leteckých záchranářů na Šumavě za poslední dva dny. V úterý zkolaboval nedaleko jihočeského Plešného jezera německý turista. I k němu letěl vrtulník a lékaře spouštěli k pacientovi po laně. Německý turista na rozdíl od Rakušana přežil.

Náčelník šumavské Horské služby Michal Janďura varuje návštěvníky hor, aby v současných vedrech nepřeceňovali své síly.

„I na vrcholcích panují silná horka, a pokud má někdo dispozice k náhlé srdeční příhodě, měl by být opatrný a volit snazší trasu. Důležité je dodržovat i pitný režim,“ varoval Janďura. 

Majitelé elektrokol, kteří nemají natrénováno, nemohou počítat s tím, že na nich bez námahy vyjedou všechny šumavské kopce. 

Například po cestě z Modravy je to na Poledník téměř 11 kilometrů většinou do kopce. V posledních třech kilometrech cesty pěší i cyklisté musejí nastoupat přes 300 výškových metrů. „Na Poledník jet na kole mne ani nenapadlo,“ řekl Janďura. 

Poledník na Šumavě.

Poledník na Šumavě.

Autor: