Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

  13:22
Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana, s.r.o., která neprováděla včasná a dostatečná opatření proti šíření kůrovců v lesích. Firma podala odvolání, ale ministerstvo životního prostředí ho zamítlo.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Od října 2017 do května 2018 neprovedla společnost H - Agrana s.r.o. asanaci 9 732 smrků napadených lýkožroutem smrkovým a lýkožroutem lesklým v lesích, které vlastní v Červeném Újezdci, Hosíně, a Borku u Českých Budějovic. 

V červenci a srpnu 2018 nepokácela dalších 614 smrků. Celkem tedy nezpracovala 4 355 metrů krychlových kůrovcového dříví.

„Společnost H - Agrana umožnila dokončení vývoje nové generace kalamitních škůdců na napadených stromech. Brouci vylétli a rozšířili se do okolních lesních porostů ve vlastnictví této firmy i v majetku jiných osob. Došlo tak k ohrožení dalších lesních majetků, kde bude opět nutné napadené stromy kácet,“ popsal Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.

Jiráček dodal, že vzniknou nové holiny a zbylé lesy budou oslabeny vůči dalším škodlivým činitelům, jako jsou například vítr, námraza či teplotní a srážkové extrémy. „Rozsah napadení v této lokalitě nemá v Jihočeském kraji obdoby,“ prohlásil.

Sankce splatná místně příslušnému celnímu úřadu nabyla právní moci 28. května.

Majitelé lesů se mohou obrátit na odborného lesního hospodáře

Za ohrožení životního prostředí v lesích a včasné nezpracování a asanaci celkem 426 metrů krychlových kůrovcového dříví už inspektoři společnost H - Agrana pokutovali v roce 2018.

„Tehdy jsme uložili sankci 60 tisíc a jednalo se o stejné lesní pozemky v katastrech obcí Červený Újezdec a Borek. Firma se bohužel nepoučila a neudělala veškerá možná opatření, která by mohla šíření kůrovce zabránit,“ doplnil Jiráček.

Zásady ochrany lesních porostů proti kůrovcům, které je třeba důsledně dodržovat, spočívají hlavně v soustavném vyhledávání a asanaci kůrovcového dříví před tím, než brouk dokončí svůj vývoj a vyletí na další stromy.

„Odpovědnost za hospodaření v lesích a stav lesa z pohledu škůdců je na straně vlastníka. Nicméně i ten nejmenší vlastník má pro tyto účely možnost bezplatné služby ve formě takzvaného odborného lesního hospodáře. Tato osoba je státem pověřena většinou pro určité katastrální území a jeho úlohou je odborná pomoc vlastníkovi při jeho hospodaření v lese. Je tak nanejvýš vhodné, někdy i povinné, s ním jakékoliv zásahy předem konzultovat,“ upozornil Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Autor: