Bohumín dostal čtvrtmilionovou pokutu za pokácený dub plný netopýrů

  14:58,  aktualizováno  16:01
Česká inspekce životního prostředí uložila čtvrtmilionovou pokutu Bohumínu za pokácení mohutného dubu v tamním parku Petra Bezruče. Ve stromě totiž sídlila zimující kolonie chráněných netopýrů.

Z pokáceného mohutného dubu zůstalo ponecháno jen torzo o výšce zhruba pěti metrů. | foto: ČIŽP

Město podle závěrů inspekce lednovým kácením zasáhlo do přirozeného vývoje zhruba padesáti netopýrů rezavých a jednoho netopýra hvízdavého.

„A to rušením a zničením jejich užívaného sídla, dubu o obvodu kmene 355 centimetrů,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Inspekce kromě čtvrtmilionové pokuty městu uložila sankci 35 tisíc korun i podnikateli, který kácení provedl.

„Osoba, která dub pokácela, jednala na základě zadání a nebyla iniciátorem přestupkového jednání, tudíž je její odpovědnost za provedený škodlivý zásah výrazně nižší, než odpovědnost města Bohumín,“ vysvětlila výši pokut mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Kácení předcházely tahové zkoušky u dvaceti dřevin, které město nechalo provést kvůli výskytů dřevokazných hub. Na základě toho vyhodnotili úředníci šest dubů jako potenciálně nebezpečných pro okolí.

Přesto s kácením nemělo město podle inspektorů začínat.

„Bohumínští měli k dispozici dostatek informací i výskytu netopýrů v parku Petra Bezruče, navíc vzhledem k přítomnosti dutin a trhlin nešlo přítomnost netopýrů vyloučit,“ uvedl Kozubek.

Starosta: Zdravý rozum a bezpečí lidí je na prvním místě

Podle mluvčí inspekce měli zástupci města k dispozici například odborný posudek. Ti ale tvrdí, že o výskytu netopýrů nevěděli. 

„V inkriminovaném dubu nebyly žádné viditelné hluboké praskliny, a to ani z použité plošiny. Jediná viditelná dutina v kmeni byla jen u země, což není pro netopýry typický úkryt, hledají zimoviště ve výškách, kde nehrozí, že by je někdo napadl,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová. 

Podle zástupců města se až při pokácení stromu ukázalo, že ve výšce byl ještě jeden otvor, který ze země vypadal jako povrchová prasklina.

„Až pokácení odhalilo hlubokou dutinu, v níž sídlila kolonie netopýrů. Na to jsme zareagovali velmi rychle. Od prvního okamžiku jsme byli v kontaktu s bohumínskými speleology ze společnosti Orcus a ve spolupráci s nimi udělali maximum pro netopýří záchranu. Ta se podařila. Torzo kmene stromu izolovali minerální vatou a netopýři v provizorních podmínkách zdárně přečkali zimu a na jaře torzo kmene opustili,“ dodala Balcarová. 

Vedení Bohumína s pokutou nesouhlasí a odvolalo se. 

„Ministerstvo životního prostředí ale naši žádost zamítlo. Takže ji nakonec zaplatíme, polovina z pokuty se vrátí podle zákona o ochraně přírody a krajiny zpět městu,“ sdělil starosta Bohumína Petr Vícha. 

„Pro netopýry jsme v parku udělali maximum, žádný z nich nezemřel, všichni přezimovali. Kdyby však v parku na někoho z lidí spadl nepokácený strom a zranil jej, tak by zodpovědnost nenesla Česká inspekce životního prostředí, ale město. Zdravý rozum a bezpečí lidí proto bude v Bohumíně vždy na prvním místě,“ dodal. 

Autor: