Zlodějka se vetřela k nevidomému starci, úspory nakonec uchránil

  15:44
Starého nevidomého muže okradla ve Františkových Lázních neznámá žena. Pod smyšlenou historkou se k němu vloudila a začala mu prohledávat byt. Mužova následná pohotová reakce ji ale zaskočila.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Jednadevadesátiletý senior šel 4. ledna jako každý den na ranní procházku. Když se vracel zpět domů, chtěl zjistit, zda mu přišla pošta.

„V tu dobu se na chodbě nacházela i nějaká žena, kterou muž požádal, aby mu přečetla, zda je pošta určena pro něj. Žena uvedla, že je opravdu jeden z dopisů na jeho jméno, ale k vydání chce, aby jí předložil občanský průkaz,“ popsala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Senior tedy pozval ženu do svého bytu, aby jí doklad ukázal. Zlodějka se ale najednou omluvila, že potřebuje na toaletu. Ostražitý muž v ten moment zpozorněl a vytušil, že je něco špatně.

„Rychle uzamkl svoji skříň, kde měl hotovost, a klíč si uschoval při sobě. Následně žena z bytu utekla. Kontrolou svých osobních věcí muž zjistil, že mu byla odcizena hotovost kolem 250 korun, kterou měl uschovanou u dokladu, který ženě ukazoval. Pak zavolal na policii,“ řekla mluvčí.

Podle mužova popisu byla žena ve věku zhruba 35 až 40 let a mluvila česky bez přízvuku.

Senior uvěřil podvodníkům, že jim dluží peníze

Jiný případ okradeného seniora v těchto dnech vyřešili karlovarští kriminalisté. Devětaosmdesátiletého muže od léta pravidelně navštěvovala dvojice podvodníků, kteří z něj mámili peníze. Muž uvěřil, že jim dluží peníze, a tak jim postupně zaplatil přes 20 tisíc korun.

Pětadvacetiletou ženu a jejího o rok staršího komplice nyní policie obvinila z podvodu, za který jim hrozí až dva roky vězení.

Právě senioři se podle policistů stále častěji stávají oběťmi trestných činů. „Kriminalita páchaná na seniorech je zvláště nefér především z morálního hlediska. Stále platí, že senioři jsou mnohem častěji obětí než pachateli trestných činů,“ uvedla Týřová.

Na místě je podle ní opatrnost a prověření informací, které cizí lidé seniorům sdělují. „Je třeba mít na paměti, že pachatelé zneužívají zranitelnosti a mnohdy naivity starších lidí. Ti by jim neměli sdělovat své osobní údaje ani nesvěřovat úspory,“ dodala mluvčí.

Autor: