Podvodník lidem sliboval, že jim postaví domy, okradl je o 17 milionů

  14:28
Rodinné domky ze dřeva sliboval zájemcům podvodník z Českobudějovicka. Od desítek klientů si bral peníze, ale svým závazkům nikdy nedostál a částky nevrátil. Způsobil tak škodu ve výši téměř 17 milionů korun.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Osmatřicetiletý obviněný muž podnikal v oboru dřevostaveb, jeho činnost ale počátkem tohoto týdne zastavili kriminalisté. 

Zjistili, že inženýr podnikající jako osoba samostatně výdělečně činná v letech 2015 až 2017 uzavřel minimálně ve třiačtyřiceti případech smlouvu či dohodu na zhotovení a dodání různých typů dřevostaveb. Převážně to byly dřevěné rodinné domky. Své sliby ale nedodržel.

„Jednal s úmyslem obohatit se na úkor svých zákazníků, protože věděl, že není schopen svým dohodnutým závazkům dostát a že jeho finanční situace je špatná a nesplněné závazky mu narůstají,“ uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Převzal peníze a už se neozval

Stavby ze dřeva muž nabízel na internetu, kde pravděpodobně využíval fotky cizích firem. „Pokud klient projevil zájem, domluvil se s ním na konkrétní modifikaci domu, převzal zálohu, klient zaplatil projekt a pak už měl jen čekat na dodání a převzetí stavby,“ popsal Matzner.

Slíbené stavby ale nikdy nevyrostly, klienti peníze zpět nedostali a podnikatel přestal komunikovat. Podobných případů byly desítky. Obviněný při nich způsobil škodu ve výši téměř 17 milionů korun.

Peníze od podvedených klientů používal pro svou potřebu a posílal je na účty své přítelkyně, čímž chtěl podle policie pravděpodobně zametat stopy.

Muž obviněný z podvodu je stíhaný na svobodě, spolupracuje s policií a dochází na výslechy. Hrozí mu až deset let vězení.

Aktuální počet třiačtyřiceti případů navíc nemusí být konečný. „Je velmi pravděpodobné, že podvedených osob může být i víc. Další poškození mohou kontaktovat vyšetřovatelku případu na telefonním čísle 974 224 440 nebo na lince 158,“ dodal Matzner.

Autor: