Karlovarští vyděrači také podváděli, z důvěřivců vylákali čtyři miliony

  13:08
Kriminalisté rozšířili obvinění mužům, které stíhají za vydírání karlovarského podnikatele. Zjistili, že vyděrači se dopustili také rozsáhlých podvodů. Ze čtyř lidí vylákali kolem čtyř milionů korun. Vymýšleli si, že dokážou zajistit rychle návratné investice nebo zprostředkovat výhodné obchody.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Šestatřicetiletý muž a jeho o o sedm let starší komplic nyní sedí za vydírání karlovarského podnikatele ve vazbě. Nutili jej k zaplacení milionů korun. Vymysleli si, že mají vliv na kontrolu dotací, jež už vyčerpal, a hrozili mu, že pokud nezaplatí, zařídí, aby musel peníze vrátit (více o případu v článku Zaplať, nebo budeš muset vrátit dotace, hrozili vyděrači podnikateli).

Karlovarští policisté nyní přišli na to, že dvojice vyděračů stojí i za rozsáhlými podvody. Jednu z obětí si našli na internetu, kde si všimli inzerátu muže, jenž poptával rychle návratné investice. Když mu starší z podvodníků volal, představil se falešným jménem a vydával se za spolumajitele americké firmy dovážející zboží z Číny do USA.

„Po několika telefonátech a upoutání zájmu přemluvili společně poškozeného muže po uvedení mnoha nepravd k půjčce 1,2 milionu korun na údajné zaplacení jednoho kontejneru zboží z Číny. Jako krytí mu předložili padělané smlouvy s údajně notářsky ověřenými podpisy již mrtvého dlužníka, a to směnku na částku 1,6 milionu s tím, že rozdíl 400 tisíc bude jeho zisk,“ popsala podvod krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Ve chvíli, kdy muž zaplatil, přestali s ním podvodníci komunikovat. Své peníze už neviděl. Podobně vymámili o několik dní později z dalšího muže 300 tisíc.

Své oběti uklidňovali historkami, vždy chtěli další peníze

Ve dvou případech také obelhali své bývalé spoluvězně. Z obou vymámili vysoké částky na smyšlený výhodný nákup 3D tiskáren. Peníze z nich lákali postupně po menších částkách a vždy slibovali rychlý zisk. Když ale mělo dojít na placení, vždy si vymýšleli další historky, proč to zrovna nejde.

„Jednoho z mužů například uklidňovali smyšlenými grafy prodeje tiskáren a poté si zřejmě vymysleli, že došlo k chybnému vyplnění dokladů a je třeba zaplatit daň. A chtěli další peníze. Nebo tvrdili, že tiskárny byly se ziskem v USA prodány, peníze přišly, avšak oni je opětovně investovali, přičemž mělo dojít k jejich zablokování úřady v USA,“ popsala Týřová.

Dvojice mužů nyní čelí obvinění z podvodu, padělání a pozměnění veřejné listiny a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Ve vězení za to můžou skončit až na osm let.

Autor: